U.S. MOTORS D34CP2PH9 Motor, Open Dripproof, Cradle Base Mount, 3/4 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 115/230V Ac
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€502.59 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 81.8% |
| Frame | 56H |
| Frame Material | Steel |
| Full Load Amps | 7/3.5A |
| Hp | 3/4 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Ins. Class | Class B |
| Length Less Shaft | 9 15/16" |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr. |
| Max. Ambient Temp. | 104°F |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Cradle Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Sub Application | Air Compressor Motors, Belt Drive Fan/Blower |
| Motor Type | Capacitor Start/Run |
| Mounting Type | Cradle Base |
| Nameplate Rpm | 1725 RPM |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 81.8% |
| Overall Length | 11 13/16" |
| Part Winding Start Capable | No |
| Phase | Single |
| Removable Base | Permanently Lubricated Bearings |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Dia. | 5/8" |
| Shaft Length | 1 7/8" |
| Thermal Protection | None |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 115/230V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Motor Enclosure Design | Voltage | Nameplate Rpm | Hp | Full Load Amps | Mounting Type | Service Factor | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D14CPA2P49 | Open Air Over | 115/230V AC | 1725 RPM | 1/4 hp | 3.1/1.5A | Cradle Base | 1.35 | 1 | €415.76 | |
![]() |
D1CP2PCR | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 1 hp | 8.8/4.4A | Face | 1.15 | Single | €939.62 | |
![]() |
D13CP2PCR | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 1/3 hp | 3.8/1.9A | Face | 1.35 | Single | €582.09 | |
![]() |
D32CPM1PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 3450 RPM | 1 1/2 hp | 13.3/6.7A | Rigid Base | 1.15 | Single | €911.49 | |
![]() |
D34CP3PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 1140 RPM | 3/4 hp | 7.4/3.7A | Rigid Base | 1.15 | 1 | €1,138.38 | |
![]() |
D34CP2PHC | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 3/4 hp | 7/3.5A | Rigid Base | 1.25 | 1 | €903.14 | |
![]() |
D34CPM1PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 3450 RPM | 3/4 hp | 7/3.6A | Rigid Base | 1.25 | Single | €297.50 |
Explore More
- KEYSHAFT
- File Handles
- Lock Washers
- Showerhead and Tub Accessories
- Bearing Heaters
- Tumbler Media
- CONDOR Cold Condition Insulated Gloves, Hi Visibility Orange
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 18 Gauge, Fully Coated
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
- KEO Long Series Metric Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Cobalt
- ANVIL AS200KO Series Channels With Knock Out
- REGAL Straight Pipe Taps, HSS, Nitride
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Threaded Connection, Stainless Steel Trim, Thermal Expansion Relief, 600 WOG
- MERIT BRASS 3617HD Hex Head Pipe Plugs
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Open Steel Shelving Units Without Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
U.S. MOTORS D34CP2PH9 Motor, Open Dripproof, Cradle Base Mount, 3/4 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 115/230V Ac
€529.05 /unit



