U.S. MOTORS D32CPM1PH Motor, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 1 1/2 Hp, 3, 450 Nameplate Rpm, 115/230V Ac
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€865.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 81.5% |
| Frame | 56H |
| Frame Material | Steel |
| Full Load Amps | 13.3/6.7A |
| Hp | 1 1/2 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Ins. Class | Class B |
| Length Less Shaft | 10 15/16" |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr. |
| Max. Ambient Temp. | 104°F |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Sub Application | Air Compressor Motors, Belt Drive Fan/Blower |
| Motor Thermal Protection | Manual |
| Motor Type | Capacitor Start/Run |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 3450 RPM |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 81.5% |
| Overall Length | 12 7/8" |
| Part Winding Start Capable | No |
| Phase | Single |
| Removable Base | Permanently Lubricated Bearings |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 5/8" |
| Shaft Length | 1 15/16" |
| Thermal Protection | Manual |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 115/230V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Motor Enclosure Design | Voltage | Nameplate Rpm | Hp | Full Load Amps | Mounting Type | Service Factor | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D14CPA2P49 | Open Air Over | 115/230V AC | 1725 RPM | 1/4 hp | 3.1/1.5A | Cradle Base | 1.35 | 1 | €415.76 | |
![]() |
D34CP2PH9 | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 3/4 hp | 7/3.5A | Cradle Base | 1.25 | Single | €529.05 | |
![]() |
D1CP2PCR | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 1 hp | 8.8/4.4A | Face | 1.15 | Single | €939.62 | |
![]() |
D13CP2PCR | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 1/3 hp | 3.8/1.9A | Face | 1.35 | Single | €582.09 | |
![]() |
D34CP3PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 1140 RPM | 3/4 hp | 7.4/3.7A | Rigid Base | 1.15 | 1 | €1,138.38 | |
![]() |
D34CP2PHC | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 3/4 hp | 7/3.5A | Rigid Base | 1.25 | 1 | €903.14 | |
![]() |
D34CPM1PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 3450 RPM | 3/4 hp | 7/3.6A | Rigid Base | 1.25 | Single | €297.50 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Display Cases
- Turnbuckles
- Diaphragm Compressor/Vacuum Pump
- Rotary Actuators
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- ANSELL 11-537 Hyflex Ultralight Cut Resistant Industrial Safety Gloves
- KRYTOX GPL 103 Series General Purpose Oil
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Heat Treated Alloy Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, LDPE
- PIC GAUGES 6001 Series, Pressure Gauge
- KERN AND SOHN ACJ Series Analytical Balances
- RESIDEO Gas Valves
- MORSE CUTTING TOOLS 4581 Series Square And Corner Radius End Mills
- NIBCO Suction Line P-Traps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
U.S. MOTORS D32CPM1PH Motor, Open Dripproof, Rigid Base Mount, 1 1/2 Hp, 3, 450 Nameplate Rpm, 115/230V Ac
€911.49 /unit



