U.S. MOTORS D13CP2PCR Motor, Open Dripproof, Face Mount, 1/3 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 115/230V Ac, 56C Frame
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€552.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 72.4% |
| Frame | 56C |
| Frame Material | Steel |
| Full Load Amps | 3.8/1.9A |
| Hp | 1/3 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Ins. Class | Class B |
| Length Less Shaft | 8 3/4" |
| Manufacturers Warranty Length | 1 yr. |
| Max. Ambient Temp. | 104°F |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Face |
| Motor Service Factor | 1.35 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Sub Application | Air Compressor Motors, Belt Drive Fan/Blower |
| Motor Type | Capacitor Start/Run |
| Mounting Type | Face |
| Nameplate Rpm | 1725 RPM |
| No. Of Speeds | 1 |
| Nominal Efficiency | 72.4% |
| Part Winding Start Capable | No |
| Phase | Single |
| Removable Base | Permanently Lubricated Bearings |
| Service Factor | 1.35 |
| Shaft Dia. | 5/8" |
| Shaft Length | 1 15/16" |
| Thermal Protection | None |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 115/230V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Motor Enclosure Design | Voltage | Nameplate Rpm | Hp | Full Load Amps | Mounting Type | Service Factor | Phase | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
D14CPA2P49 | Open Air Over | 115/230V AC | 1725 RPM | 1/4 hp | 3.1/1.5A | Cradle Base | 1.35 | 1 | €415.76 | |
![]() |
D34CP2PH9 | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 3/4 hp | 7/3.5A | Cradle Base | 1.25 | Single | €529.05 | |
![]() |
D1CP2PCR | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 1 hp | 8.8/4.4A | Face | 1.15 | Single | €939.62 | |
![]() |
D32CPM1PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 3450 RPM | 1 1/2 hp | 13.3/6.7A | Rigid Base | 1.15 | Single | €911.49 | |
![]() |
D34CP3PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 1140 RPM | 3/4 hp | 7.4/3.7A | Rigid Base | 1.15 | 1 | €1,138.38 | |
![]() |
D34CP2PHC | Open Dripproof | 115/230V AC | 1725 RPM | 3/4 hp | 7/3.5A | Rigid Base | 1.25 | 1 | €903.14 | |
![]() |
D34CPM1PH | Open Dripproof | 115/230V AC | 3450 RPM | 3/4 hp | 7/3.6A | Rigid Base | 1.25 | Single | €297.50 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Reels
- UV Flashlights
- Beam and Steel Anchors
- Soldering Irons Guns and Pots
- Shrink Wrap Tubing
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- TIVAR UHMW Sheet Stocks, Black
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- DIXON Long Weld Ferrules
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting Surface Reducers
- SPEARS VALVES PVC Diaphragm Valves, Socket, EPDM, Metric
- APPLETON ELECTRIC Connector Assemblies
- VOLLRATH Gauge Plate Supports
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
U.S. MOTORS D13CP2PCR Motor, Open Dripproof, Face Mount, 1/3 Hp, 1, 725 Nameplate Rpm, 115/230V Ac, 56C Frame
€582.09 /unit



