TSUBAKI PL140X190AE Power Lock
Get it by Wednesday, May 27
€393.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Power Lock(R) |
| D - Hub Counter I.d. | 7 12/25" |
| L | 1.496" |
| P - Contact Pressure - Hub Bore | 17840 psi |
| P - Shaft Contact Pressure | 28718 psi |
| Shaft O.d. | 5.512" |
| Transmissible Thrust | 67540 lbs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.31 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| PL024X050AE | PL024X050AE | €93.56 | |
| PL050X080AE | PL050X080AE | €129.10 | |
| PL030X055AE | PL030X055AE | €95.44 | |
| PL045X075AE | PL045X075AE | €123.47 | |
| PL055X085AE | PL055X085AE | €134.70 | |
| PL019X047AE | PL019X047AE | €89.81 | |
| PL025X050AE | PL025X050AE | €93.56 |
Explore Products
- DORIAN S16T-SVXCR-2 Boring Bar S16t-sv x Cr-2 Right-hand 1.5 In
- RIDGID 71777 Washer, Steel Thrust 226
- SIOUX CHIEF 900-04258N00501
- ERICKSON 40ER120M Collet, Round Face, 41 mm
- MILWAUKEE VALVE PM01LF0014 Ball Valve, Promax Lead Free, 2 Piece, Brass, 1/4 Inch Valve Size
- PROCON 104A265F11AB Rotary Vane Pump, Brass, 265 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
Explore More
- KEYSHAFT
- Exit Device Trims
- Durometers
- Rotary Screw Air Compressors
- Flame Retardant Gloves
- Flange Coupling Kit
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- FERNCO 1060 Series Stock Couplings
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 9.5 mm Dots
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Assemblies with Covers
- NOTRAX Saddle Trax Industrial Mattings
- TB WOODS Flanges
- ROTRON 3 Inch Brushless Drive Vacuum Motors, 3 Inch Frame Size
- RHEEM Inner Door Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI PL140X190AE Power Lock
€393.77 /unit

