TSUBAKI MGUS700-70 Cam Clutch, 70mm Size
Get it by Monday, May 25
€3,979.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A | 5" |
| B (overall Diameter) | 0.79" |
| C (inner Race Length) | 4 22/25" |
| D (pitch Circle Diameter) | 6 1/4" |
| E (cam Clutch Length) | 0.78" |
| F Reservoir Length | 3.996" |
| H No. Of Tapped Holes | 8 |
| Max. Overrunning Inner Race | 1500 RPM |
| Max. Overrunning Outer Race | 500 RPM |
| Oil Capacity | 4.59 oz. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| MGUS500-1D | MGUS500-1D | €1,692.21 | |
| MGUS750-2G | MGUS750-2G | €9,613.31 | |
| MGUS900-100 | MGUS900-100 | €18,990.58 | |
| MGUS750-70 | MGUS750-70 | €9,613.31 | |
| MGUS800-3H | MGUS800-3H | €12,464.33 | |
| MGUS700-65 | MGUS700-65 | €3,979.14 | |
| MGUS400-22 | MGUS400-22 | €1,393.51 |
Explore Products
- DWYER INSTRUMENTS 628-00-GH-P9-E1-S1 Pressure Transducer, 0 To 15 PSI
- AMETEK LAMB 511295 511295000 Tee
- ACCUFORM SIGNS MBR928 Banner Think Quality 28 x 96 Inch
- DORIAN E90-125-AP16R-100
- PARKER P33FA14AGMN
- HOLO-KROME 76456 86123 Alloy, Socket Head Cap Screw, M16-2 x 70 mm Size
- RIDGID 95385
- KIPP K0126.3A301 Adjustable Handle, Hard And Soft Touch, Fiberglass Handle, 5/16 Inch To 18 Thread Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Utility Sinks and Laundry Tubs
- Flashlight Chargers
- Pneumatic Modular FRL Accessories
- O-Ring Kits
- Gas Springs and Dampers
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 97-008 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Cobra Safety Glasses
- EATON Handle Locks
- B & P MANUFACTURING Liberator Hand Truck Carpet Kits
- KERN AND SOHN OBB-AS Series Mechanical Stages
- INSIZE Precision Steel Square Sets
- SIOUX CHIEF Snap-In Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI MGUS700-70 Cam Clutch, 70mm Size
€3,979.14 /unit

