TSUBAKI BR60HT-B85A-45 Cam Clutch
Get it by Tuesday, Jun 2
€1,802.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| A Inner Race Width | 2.362" |
| B Outer Race Width | 1.969" |
| C (outer Race O.d.) | 6.89" |
| D Outer Race I.d. | 4.921" |
| E (inner Race O.d.) | 3.622" |
| F (cam Width) | 1.417" |
| G (bolt Circle Diameter) | 6.102" |
| Max. Engagement | 230 RPM |
| Max. Inner Race Overrunning Speed | 3600 RPM |
| Min. Inner Race Overrunning Speed | 420 RPM |
| N (chamfer) | 0.039" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| BR40HT-S40B-40 | BR40HT-S40B-40 | €1,257.27 | |
| BR90HT-B140B-110 | BR90HT-B140B-110 | €3,872.76 | |
| BR80HT-S80A-80 | BR80HT-S80A-80 | €2,870.89 | |
| BR18HT-R38A-25 | BR18HT-R38A-25 | €835.97 | |
| BR58HT-R101B-70 | BR58HT-R101B-70 | €1,608.05 | |
| BREU80 | BREU80 | €11,680.80 | |
| BR40HT-R66B-35 | BR40HT-R66B-35 | €1,348.45 |
Explore Products
- DURHAM MANUFACTURING DC48-724S6DS-95 Cabinet, 10 Shelf, 72 Bin
- WALTER TOOLS P23210-UNF8 6149461 Spiral Point Tap, #8-36 Thread Size, 12 mm Thread Length, 63 mm Length
- EATON MPL1115 Complete Phone And Cable Insert Assembly
- WINTERS INSTRUMENTS PFQ781 Qual Filled/Ss 4X1/2 Inch, Btm 0-5000 Psi/Kpa
- BOSTON GEAR 29960
- GRAINGER ZUSA-RC-522 Viton Round Cord, 3/16 Inch, 0.187 Inch, 5 ft Overall Length, 75A
- REGAL 027826AS43 Hand Tap, M33 x 3.5 Size, D9 Limit, 4 Flutes, Taper, Metric With Steam Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Benches
- Taper Length Drill Bits
- Tower Light Sounder Tiers
- Soldering Accessories
- Pond Aeration Tubing
- AKRO-MILS 30110 Shelf Bins
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- CHICAGO PNEUMATIC CP3119 Series Die Grinders, 900 Watts
- KEO NC Spotting Drills, 82 Degrees Point Angle
- BANJO FITTINGS O Ring, Union Valve
- HOFFMAN Lay In Wireway Top Opening Tee Fittings
- SMC VALVES Vz2000 Series Solenoid Valve
- NIBCO Long Diameter Adapters, Wrot and Cast Copper
- DWYER INSTRUMENTS DA Series Bourdon Tube Pressure Switches, Weather-proof
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BR60HT-B85A-45 Cam Clutch
€1,802.75 /unit

