FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore | 1 1/4" |
| Caliper Diameter | 3.869" |
| Finished Bore Diameter | 1 1/4" |
| Max. Bore | 2 1/4" |
| Strands | 1 |
| Teeth | 14 |
| Tooth Nominal Width | 0.575" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1WHL8 O-ring Dash 901 Viton 0.05 Inch
- IPS ID-MAX-R1-RWSIS Red Maxi Tag
- NIBCO T114876 FG Brake, 220 VAC
- GRAINGER 361_36_0 Hex Bar, 1 Inch Hex Width, 36 Inch Overall Length, Stainless Steel
- IFM E12491 Ethernet Cable, M12 Male Straight X Rj45 Male Straight, 4 Pins, 5 M Lg, Green, PVC
- STEARNS BRAKES 108706203037 Ful S/Rproxstnlhtr
- DIVERSITECH 230-D3B
- CHICAGO-LATROBE 53953 Jobber Length Drill Bit, #24 Size, 2 Inch Flute Length, 3-1/8 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Medical Lighting
- Mounted Linear Bearings
- Firestop Sealants Caulks and Putties
- Flashlight Replacement Bulbs
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- TEMPCO Compression Fittings
- EATON E30 Series Pushbutton Contact Blocks
- GRAINGER Paint Cans
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- AMERICAN TORCH TIP Victor Cutting Tips, 1-108 Style
- CALBRITE EMT One Hole Straps, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI 80B14F-1D Finished Bore Sprocket, 14 Teeth, 1-1/4 Inch Bore
€83.11 /unit
