TSUBAKI 60B60F-1H Finished Bore Sprocket, 60 Teeth, 1-1/2 Inch Bore
Get it by Friday, May 22
€178.23 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Bore | 1 1/2" |
| Caliper Diameter | 13.861" |
| Finished Bore Diameter | 1 1/2" |
| Max. Bore | 2 3/4" |
| Outside Dia. | 14 19/25" |
| Pitch | 3/4" |
| Strands | 1 |
| Teeth | 60 |
| Tooth Nominal Width | 0.459" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.66 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- EATON SVX150A1-4A1N1B1B2CA Adjustable Frequency Drive, 150HP, 1 RO, EMC H, Johnson Control, No Brake Chopper, FR9
- PARKER 22-5/32 Hose Barb, Pneumatic, 5/32 Inch Tube Outside Diameter
- RIDGID 60497 Relief, Strain
- GATES 44671190
- MORSE CUTTING TOOLS 34483 Spiral Flute, ‎1/2-13 Nc Size, 3 Flute, H5 Semi-Bottom
- GRAINGER BR360/1-48 Brass Rod, 1 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length, 45000 PSI Yield Strength
Explore More
- KEYSHAFT
- Masonry Trowels and Tuck Pointers
- Buckets and Pails
- Air Powered Hydraulic Pumps
- Antistatic Wrist Straps
- Coil and Carpet Lifting Rams
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 764 Stainless Steel Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- GLOBE SCIENTIFIC Vacuum Bottles, Polypropylene
- WESTWARD High Speed Steel Spiral Point Tap, TiN Finish
- LOVEJOY LC Type Hubs With Keyway, Inch Bores
- ANVIL Knock Outs Channels
- WATTS C200 Series Double Check Valve Assemblies
- ELOBAU Float Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI 60B60F-1H Finished Bore Sprocket, 60 Teeth, 1-1/2 Inch Bore
€178.23 /unit
