TRITAN UCF216-80MM Flange Bearing 4-Bolt Ball 80mm Bore | AH7JYD 36UY55
TRITAN UCF216-80MM Flange Bearing 4-Bolt Ball 80mm Bore
Item: AH7JYDModel: UCF216-80MMCross Ref: 36UY55
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item 4-Bolt Flange Bearing
Bearing Insert Material Alloy Steel
Bearing Insert Type Radial Ball
Bearing Material Grade Grade 52100
Bore Dia. 80 mm
Bore Type Cylindrical
Closure Double Sealed
Dynamic Load Capacity 71500N
Expansion Type Fixed
Features Ucf Standard Duty, Wide Inner Ring Bearing
Flange Thickness 21.8 mm
Grade Grade 52100
Housing Material Cast Iron
Housing Material Finish Painted
Housing Type Square
Included Bearing UC216-80MM
Insert Finish Chrome Plated
Insert Material Steel
Insert Type Ball
Lock Type Set Screw
Lubricant Material Nlgi #2 Equivalent
Lubrication Shell Alvania RL2 Or Nlgi #2 Equivalent
Lubrication Openings One Zirc Fitting
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Mount Hole Center-to-center Height 165.1 mm
Mount Hole Center-to-center Length 165.1 mm
Mount Hole Size 23 mm
Mounting Bolt Size M20
Mounting Hole Center To Center 165 mm
Number Of Mount Holes 4
Overall Height 207.9 mm
Overall Length 207.9 mm
Overall Width 83.3 mm