TRITAN UCF213-65MM Flange Bearing 4-Bolt Ball 65mm Bore | AH7JXX 36UY48
TRITAN UCF213-65MM Flange Bearing 4-Bolt Ball 65mm Bore
Item: AH7JXXModel: UCF213-65MMCross Ref: 36UY48
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item 4-Bolt Flange Bearing
Bearing Housing Material Type Cast Iron
Bearing Insert Material Alloy Steel
Bearing Insert Type Radial Ball
Bearing Material Grade Grade 52100
Bolt Size 5/8"
Bore Diameter 65 mm
Bore Type Cylindrical
Closure Double Sealed
Closure Type Double Sealed
Dynamic Load Capacity 57500N
Expansion Type Fixed
Finish Painted
Flange Thickness 21.8 mm
Grade Grade 52100
Housing Material Cast Iron
Housing Material Finish Painted
Housing Type Square
Included Bearing UC213-65MM
Insert Finish Chrome Plated
Insert Material Steel
Insert Type Ball
Insert Type Radial Ball
Lock Type Set Screw
Lubricant Material Nlgi #2 Equivalent
Lubrication Shell Alvania RL2 Or Nlgi #2 Equivalent
Lubrication Openings One Zirc Fitting
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Mount Hole Center-to-center Height 148.8 mm
Mount Hole Center-to-center Length 148.8 mm
Mount Hole Size 19 mm
Mounting Bolt Size M16
Number Of Mount Holes 4
Overall Height 188.1 mm
Overall Length 188.1 mm
Overall Width 69.8 mm