FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Bearing Industry Number | 6632 |
| Bore Dia. | 0.188" |
| Bore Diameter | 3/16" |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 75 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 75 lbf. |
| Flange Dia. | Not Applicable |
| Flange Thickness | Not Applicable |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Caustic, Chemical, Food And Beverage, Pharmaceutical, Poultry |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 50000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 1/8" |
| Outside Dia. | 3/8" |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Static Load Capacity | 30 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 30 lbf. |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.95 |
| Ship length (cm) | 0.95 |
| Ship width (cm) | 0.32 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- EATON 5CLE-25E General Purpose Current Limiting Fuse, 25A, 5.5 Kv, 50 kA Interrupt, Class E, 1-Barrel
- WEG ESW-18T02GX-R32 Coil Starter
- VERMONT GAGE 911106500 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.065 Inch Size
- WINSMITH E35MDNS31000HC Gear Reducer, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- GRAINGER ZUSAHSN80206 O-Ring, 206, 1/2 Inch Inside Dia, 3/4 Inch Outside Dia, 80 Shore A, Black
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 22505-3762 Oil Seal, Mill-Right V, 22.000 Inch Shaft
- MORSE CUTTING TOOLS 94859 Cutting End Mill, ‎5/8 Inch Dia., 5/8 Inch Shank
- WALTER TOOLS M4792.026-W26-01-13 6866261 Indexable Square End Mill, 1 Inch Max. Cutting Dia, Weldon Flat, 1 Inch Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Centers and Stations
- Solar Connectors
- Oil Removal Filters
- Shackles And Accessories
- Turnout Gear Storage Racks
- CAIMAN Heatrac Insulated Fleece Back Winter Gloves
- CONDOR Welding Gloves, Straight Thumb, Standard, Cowhide, Brown
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Industrieal Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- BRADY Pipe Marker, Floor Drain
- LABELMASTER Flammable Solid Label
- ZURN Floor Drain Grate, Ductile Iron, Drop In Connection, Slotted Design
- MORSE CUTTING TOOLS 1900 Series Square And Corner Radius End Mills
- STARRETT 99928 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN RI6632 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 6632, Dbl Shield, 3/16 Inch Size Bore, 3/8 Inch Size OD
€10.42 /unit

