TRITAN GEZ 412ES Spherical Plain Bearing, 4 3/4 Inch Bore Dia, 7 3/8 Inch OD, 3.562 Inch Outer Ring
Get it by Thursday, Apr 9
5.00% off
€1,030.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spherical Plain Bearing |
| Ball Dia. | 6.83" |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Bore Dia. | 4 3/4" |
| Closure | Open |
| Liner Material | No Liner |
| Lubrication Openings | Lubrication Groove, Oil Hole |
| Outer Ring Material | Alloy Steel |
| Outer Ring Width | 3.562" |
| Outside Dia. | 7 3/8" |
| Self Lubricating Bearing | No |
| Standards | Iso 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 3750 kN |
| System Of Measurement | Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.75 |
| Ship height (cm) | 18.73 |
| Ship length (cm) | 18.73 |
| Ship width (cm) | 9.05 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Closure | Outer Ring Width | Ball Dia. | Bore Dia. | Outside Dia. | Static Radial Load Capacity | Inner Ring Width | Flat Diameter | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GEZ 108ES | Open | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €38.41 | |
| GEZ 108ES 2RS | Double Sealed | 1 1/8" | 2.154" | 1 1/2" | 2.438" | 375 kN | 1.312" | 1 1/2" | €54.02 | |
| GEZ 104ES | Open | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | - | - | €30.36 | |
| GEZ 104ES 2RS | Double Sealed | 0.937" | 1.788" | 1 1/4" | 2" | 260 kN | 1.093" | 1 1/4" | €42.38 | |
| GEZ 200ES | Open | 1 1/2" | 2.869" | 1 3/4" | 3.188" | 670 kN | 1 3/4" | 1 3/4" | €79.83 | |
| GEZ 106ES | Open | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €45.61 | |
| GEZ 106ES 2RS | Double Sealed | 1.031" | 1.926" | 1 3/8" | 2.188" | 310 kN | 1.187" | 1 3/8" | €55.17 |
Explore Products
- TENNSCO TOT-7-3612-6 Boltless Shelving Add-On Unit, 4 Divider, 36 x 12 x 76-1/4 Inch Size
- TITAN FASTENERS CFB2750C
- PROCON 105E140F116A Rotary Vane Stainless Steel Pump, 140 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- OSBORN 5241106100
- ANVIL 2400238453 AS3033 Series Post Base, Electro-Galvanized Finish
- SMC VALVES MGPM20TN-125AZ Compact Cylinder, 20 mm Size, Slide Bearing
- MAIN FILTER INC. MF0424501 ERA33NCC Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 8.32 Inch Height
- NUCOR N04100.050.0075 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 3/4 In Lg., 5/16 In Head Ht., Gr. 8
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Hasps
- Laboratory Circulators
- Eyewear Dispensers
- Water Purification System Consummables
- Straight Ladders
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- RUD CHAIN WPPH-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- MUELLER INDUSTRIES LF352-N Bronze Body Y Strainers
- EATON VCP-W Series Front Covers
- MI-T-M Switches
- HEAT WAGON Pumps
- JAY R. SMITH MFG. CO Gaskets
- CANARM Replacement Wheels
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN GEZ 412ES Spherical Plain Bearing, 4 3/4 Inch Bore Dia, 7 3/8 Inch OD, 3.562 Inch Outer Ring
€1,084.32 /unit
