FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Bearing Industry Number | 7512 |
| Bore Dia. | 3/4" |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Extended Inner Ring | Yes |
| Extended Inner Ring Width | 3/4" |
| Includes Retaining Ring | No |
| Outer Ring Width | 5/8" |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Diameter | 1 3/4" |
| Retaining Ring Groove | Yes |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Seal Type | Contact |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.91 |
| Ship width (cm) | 1.91 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 1903099 Band Saw Blade, 1 1/2 Inch Blade Width, 22 Feet 7 Inch Size, 0.05 Inch Blade Thickness
- MJ MAY 70S0F-80-24X24 Rubber Sheet, Polyurethane, Width 24 Inch, Length 2 Feet, Thickness 3/16 Inch
- WALTER TOOLS G2012.12L-1.5T15SX Indexable Parting and Grooving Tool Holder, Radial Grooving
- DAYTON 2ZWP2 Centrifugal Pump 1/2 Hp 3-phase 208-230/460
- SANISURE PLTS-LH-250X375-5 Tubing, Pharma-Clear, Silicone, 1/4 Inch Inside Dia
- WESCO 261050-PD PSFL-64-42-50S-2K-PD Fork Power Drive Stacker, 64 Inch Lift, 50 Inch Base Leg I.D
- VULCAN HART 765906-A Rear Grate
- RESIDEO K06U1077/U HONEYWELL K06U1077/U
Explore More
- KEYSHAFT
- Pin and Sleeve Boxes
- Connecting and Clevis Links
- Torque Multiplier Accessories
- Cylinder Lift Trucks
- Carbon Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- FACOM 287B Roller Type Stud Drivers
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Green
- BULLARD Fire/Rescue Helmet
- SLOAN Performance Kit
- PASS AND SEYMOUR Slater Series Screw Mount Steel Stud Boxes
- MI-T-M Knobs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 7512DLG Radial Ball Bearing, Dbl Sealed, Contact Seal, 3/4 Inch Bore, 3/4 Inch Od
€30.17 /unit

