TRI-ARC KDSR106242-XR Rolling Ladder, 60 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
Get it by Tuesday, May 26
€1,994.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rolling Ladder |
| Assembled/unassembled | Unassembled |
| Base Depth | 70" |
| Base Length | 70" |
| Base Width | 35" |
| Casters Included | (4) Rigid |
| Climbing Angle | 56° |
| Color | Gray |
| Exit Direction | Rear |
| Finish | Powder Coated |
| Folding | Not Foldable |
| Handrail Configuration | Left and RiGHT Side Handrails |
| Handrail Height | 3.5 ft. |
| Handrails Included | Yes |
| Includes | Rear-Exit Gate |
| Includes Handrails | Handrails Included |
| Ladder Actuation | Foot Activated Step Lock |
| Ladder Tread | Serrated |
| Ladder Type | Rolling Ladder |
| Load Capacity | 450 lbs. |
| Locking Mechanism | Manual Lock |
| Material | Steel |
| Max Reach Height | 11.6 ft. |
| Number Of Steps | 6 |
| Overall Depth | 70" |
| Overall Height | 8.5 ft. |
| Overall Width | 35" |
| Platform Depth | 10" |
| Platform Height | 5 ft. |
| Platform Width | 24" |
| Rear Exit | Yes |
| Step Depth | 7" |
| Step Tread | Serrated |
| Step Width | 24" |
| Tread Type | Serrated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 91.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Platform Depth | Platform Width | Platform Height | Load Capacity | Overall Height | Color | Assembled/unassembled | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
KDED110242 | 10" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.8 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,445.03 | |
![]() |
KDAD110246 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,370.87 | |
![]() |
KDAD110242 | 17" | 24" | 8.3 ft. | 450 lbs. | 11.3 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,539.01 | |
![]() |
KDED111242 | 10" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 12.7 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,733.29 | |
![]() |
KDAD111246 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,663.61 | |
![]() |
KDAD111242 | 17" | 24" | 9.2 ft. | 450 lbs. | 21.2 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,864.76 | |
![]() |
KDED112242 | 10" | 24" | 10 ft. | 450 lbs. | 13.5 ft. | Gray | Unassembled | 35" | €1,623.07 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pump Pedestals and Mounting Bases
- Dial Thermometers
- Cordless Circular Saws
- Acme Nuts
- Handle Nuts
- RINGERS GLOVES R327 Extrication Gloves
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Polypropylene Black
- VIBCO BBS Series Silent Pneumatic Turbine Vibrators
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tools, Cobalt
- MUELLER INDUSTRIES 74DHH Sure Check Double Disc Check Valves
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB En Ocean Wireless Enclosed Relay
- VULCAN HART Control Board
- SOUNDTUBE Brackets
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ISO-D Die Springs, Light Green, Ultra Light Duty
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRI-ARC KDSR106242-XR Rolling Ladder, 60 Inch Platform Height, 30 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
€1,994.99 /unit



