FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Dual Run Capacitor |
| Capacitor Shape | Round |
| Capacitor Voltage | 440/370V AC |
| Case Height | 3.844" |
| Case Height | 3 27/32" |
| Case Material | Aluminum |
| Connection Type | Quick Connect |
| Cover Material | Steel |
| Dia. | 2 1/2" |
| Diameter | 2" |
| Eia Tolerance Code | A |
| Eia Ul Base | A |
| For Use With | Electric Motors |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Temperature | 70°C |
| Microfarad Rating | 45 µF, 3 µF |
| Microfarad Rating | 45/3 |
| Min. Temperature | -40°C |
| Motor Capacitor Type | Motor Dual Run Capacitor |
| Number Of Pieces | 1 |
| Number Of Terminals | 3 |
| Overall Depth | 2" |
| Overall Height | 4 11/32" |
| Overall Width | 2" |
| Shape | Round |
| Tab Width | 1/4" |
| Temp. Range | -40°C to +70°C |
| Terminal Design | Standard |
| Terminal Designations | Standard |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Tab Width | 1/4" |
| Terminal Type | Male Quick Connect |
| Voltage | 440/370V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 5.59 |
| Ship length (cm) | 11.68 |
| Ship width (cm) | 5.59 |
| HS code | 8532300090 |
Product Details:
- Overall Shape (Round)
Product Variants
| Model | Voltage | Overall Height | Microfarad Rating | Dia. | Overall Width | Overall Depth | Terminal Type | Motor Capacitor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TOCFD154 | 440/370V AC | 2 7/8" | 15 µF, 4 µF | 1 3/4" | 2 11/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €22.67 | |
| TOCFD155 | 440/370V AC | 3 3/16" | 15 µF, 5 µF | 1 3/4" | 2 11/16" | 1 3/4" | Male | - | €17.35 | |
| TOCFD2015 | 440/370V AC | 4 3/8" | 20 µF, 15 µF | - | 2 13/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €26.66 | |
| TOCFD2510 | 440/370V AC | 4 3/8" | 25 µF, 10 µF | 1 3/4" | 2 13/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €28.27 | |
| TOCFD255 | 440/370V AC | 3 31/32" | 25 µF, 5 µF | 1 3/4" | 2 13/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €17.98 | |
| TOCFD2575 | 440/370V AC | 3 31/32" | 25 µF, 7.5 µF | 1 3/4" | 2 13/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €30.14 | |
| TOCFD304 | 440/370V AC | 4 3/8" | 30 µF, 4 µF | 1 3/4" | 2 13/16" | 1 3/4" | Male | Motor Dual Run Capacitor | €28.97 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Meters and Analyzers
- Push to Connect Tube Fitting Kits
- Pads and Applicators
- Safety Pins
- Contactor Accessories
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ADVANTECH Sieve Pans, Brass, 12 Inch Diameter
- WORLDWIDE ELECTRIC Original Shaft Mount Reducers
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAPConnect Extra Heavy Duty Duplex Receptacles, Hospital Grade
- DEHN Arc-Fault-Tested Protective Gloves With Long Gauntlet, Grey
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TITAN HD PRCFD453A Motor Run Capacitor 45/3 Mfd 440v Round
€47.59 /unit
