FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 3 1/4" |
| Bore Dia. | 1 1/8" |
| Duty Type | Intermediate Duty |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Finish Coating | Uncoated |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GRA102RRB |
| Length Thru Bore | 1.406" |
| Mounting Bolts | 29/64" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 4.7" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Narrow Inner Race, With Set Screw |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.08 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Reels
- Gas Welding Tips
- Security Identification Supplies
- Homogenizer Accessories
- Diffuser Accessories
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNC, 2B
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- DESTACO G Series Straight Line Action Clamps
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- PASS AND SEYMOUR LS Series CFL/LED/Incandescent Dimmers
- OIL SAFE Wall Mount Suction Hose Racks
- BALDOR / DODGE VSCB, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- ECONOLINE Portable Abrasive Blasters
- KIMBLE CHASE Round Bottom Flasks, Single Taper Neck, Heavy Wall
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN VCJ1 1/8 Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 1.1250 Inch Shaft Size, 2530 lbf Load Rating
€137.00 /unit

