FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Back Side To Center Width | 0.961" |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bore Diameter | 1 1/2" |
| Bore Type | Cylindrical |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 8138 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Flange Thickness | 9/16" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Powder Coated |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | G1108KRRB |
| Lubricant Material | Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | One Zirc Fitting |
| Maximum Speed | 4600 RPM |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 4" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 4" |
| Mount Hole Size | 0.472" |
| Mounting Bolt Size | 7/16" |
| Number Of Mount Holes | 4 |
| Overall Height | 5 1/8" |
| Overall Length | 5 1/8" |
| Overall Width | 2 21/64" |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Type | Shroud Seal |
| Shaft Locking Type | Eccentric Collar |
| Static Radial Load Capacity | 4451 lbf. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.03 |
| Ship height (cm) | 13.02 |
| Ship length (cm) | 13.02 |
| Ship width (cm) | 5.91 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 | |
| RCJ1 3/16 | - | 4 15/64" | 1 63/64" | 4 15/64" | 17/32" | 3 1/4" | 3 1/4" | 3/8" | €161.32 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Cups and Mugs
- Canvas Chore and Jersey Gloves
- Well Pump Accessories
- Drench Showers
- Hanger Mount Vibration Isolators
- 3M 6000 Series Mold Remediation Respirator Kits
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- CHICAGO PNEUMATIC Vibration-Damped Needle Scalers, Metric
- ACCUFORM SIGNS Tough-Mark Series Floor Marking Tape, Circle
- IRON HORSE MTDP Series Premium Efficiency AC Induction Motors
- NAPCO Modules
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS Moisture Seprating Systems
- LIFT-ALL Webmaster 1600 Slings, Type 5, Single Ply, Polyster
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJ1 1/2 Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 1 1/2 Inch Shaft Size, 4460 lbf Load Rating
€480.06 /unit

