FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Back Side To Center Width | 1.114" |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bolt Spacing | 4 3/8" |
| Bore Dia. | 1.938" |
| Bore Diameter | 1 15/16" |
| Bore Type | Cylindrical |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 8745 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Flange Thickness | 9/16" |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Powder Coated |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | G1115KRRB |
| Insert Part Number | G1115KRRB |
| Length Thru Bore | 1.938" |
| Lubricant Material | Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | One Zirc Fitting |
| Maximum Speed | 3600 RPM |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 4 23/64" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 4 23/64" |
| Mount Hole Size | 0.63" |
| Mounting Bolt Size | 5/8" |
| Mounting Bolts | 43/64" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 6 1/5" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, With Set Screw |
| Overall Height | 5 5/8" |
| Overall Length | 5 5/8" |
| Overall Width | 2 39/64" |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Shroud Seal |
| Shaft Locking Type | Eccentric Collar |
| Static Radial Load Capacity | 5215 lbf. |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.72 |
| Ship height (cm) | 14.29 |
| Ship length (cm) | 14.29 |
| Ship width (cm) | 6.63 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 3/16 | - | 4 15/64" | 1 63/64" | 4 15/64" | 17/32" | 3 1/4" | 3 1/4" | 3/8" | €161.32 |
Explore More
- KEYSHAFT
- V-Belts
- Letters and Numbers
- Gas Valves
- Wall Cabinets
- Toolholder Accessories
- PLAST-O-MATIC PRAM Series Air Loaded Pressure Regulators
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- SUGATSUNE Edge Pull Handles
- WESTWARD Rubber Mallets
- ZURN Supply Lines, Fits Brand Zurn
- MORSE CUTTING TOOLS 4563 Series Square And Corner Radius End Mills
- MORSE CUTTING TOOLS 2094 Series High Performance Taps, Straight Flute
- HAMILTON V-Grooved Iron Track Rigid Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJ1 15/16 Four Bolt Eccentric Locking Collar, 1 15/16 Inch Shaft Size, 5210 lbf Load Rating
€635.47 /unit

