FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Back Side To Center Width | 0.776" |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bolt Spacing | 2 3/4" |
| Bore Dia. | 1" |
| Bore Type | Cylindrical |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 3484 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Flange Thickness | 1/2" |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Powder Coated |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | GRA100RRB |
| Insert Part Number | GRA100RRB |
| Length Thru Bore | 1.219" |
| Lubricant Material | Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | One Zirc Fitting |
| Max. Speed | 5520 RPM |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 2 3/4" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 2 3/4" |
| Mount Hole Size | 0.394" |
| Mounting Bolt Size | 3/8" |
| Mounting Bolts | 29/64" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 4" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Narrow Inner Race, With Set Screw |
| Overall Height | 3 47/64" |
| Overall Length | 3 47/64" |
| Overall Width | 1 11/16" |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Molded Shroud |
| Shaft Locking Type | Eccentric Collar |
| Static Radial Load Capacity | 1753 lbf. |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.86 |
| Ship height (cm) | 9.49 |
| Ship length (cm) | 9.49 |
| Ship width (cm) | 4.29 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Pipe Hangers and Clamps
- Trailer Locks
- Raceway Fitting Accessories
- Oil Skimmers
- Fork Mounted Brush Sweepers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 3B
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- ACCURIDE 301-2590 Series Medium Duty Over Travel Slides
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Electro-Galvanized
- ANVIL Eye Rods
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Nipples, 3 Inch Diameter, Threaded One End
- WEILER Single Spiral Tube Brushes
- SCOTSMAN Ice Makers
- LENOX TOOLS Wide Metal Cutting Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN VCJ1 Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 1.0000 Inch Shaft Size, 1750 lbf Load Rating
€94.07 /unit

