TIMKEN SAF 22317 Straight Bore Mounting Pillow Block, 4.5 x 11.625 Inch Size
Get it by Monday, Apr 13
€2,372.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pillow Block |
| Base To Center Height | 4 1/2" |
| Bore Size | 3.347" |
| Expansion/non-expansion | Non-Expansion |
| Housing Configuration | 2 Piece Split |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Type | 2 Bolt Pillow Block |
| Insert Part Number | 22317 |
| Length Thru Bore | 6" |
| Max. Bolt Spacing | 13 1/8" |
| Min. Bolt Spacing | 11 5/8" |
| Mounted | Yes |
| Mounting Bolts | 7/8" |
| Mounting Method | Shaft Mount |
| No. Of Mounting Holes | 2 |
| No. Of Rows | 2 |
| Nominal Bolt Center To Center | 12 2/5" |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Spherical Roller Bearing |
| Seal Type | Triple Ring Labyrinth |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
Explore More
- KEYSHAFT
- Solar Connectors
- Moisture Meters
- Door Latch Guards
- Wireless Call Boxes
- Stainless Steel Square Tube Stock
- KAREWEAR Finger Guard, Split Leather
- ANSELL 11-724 Hyflex Lightweight Abrasion Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Ice Insulated Work Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- VIEGA PROPRESS Dielectric Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- WESCO Cobra-Lite Aluminium Hand Truck Accessories
- SQUARE D Qo Ground Bar Kit
- VULCAN HART Handle, Drip Pan
- CEMENTEX USA Hex Bit Flush Connect Sockets, 3/8 Inch Square Drive
- BROWNING TorqTaper Plus Series Bushing Kits, 107SMTP Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN SAF 22317 Straight Bore Mounting Pillow Block, 4.5 x 11.625 Inch Size
€2,372.82 /unit

