FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pillow Block |
| Base To Bore Centerline | 7 1/16" |
| Base Width | 6 3/4" |
| Bolt Center To Center Length | 20 1/2" |
| Bore Type | Straight |
| Dynamic Load Capacity | 251700 lbs. |
| Inside Dia. | 6 1/4" |
| Locking Device | Press Fit |
| Material | Cast Iron |
| Mounted | Yes |
| Mounting Style | 4 Bolt Base |
| Overall Height | 14 9/16" |
| Overall Length | 24 3/4" |
| Overall Width | 9 3/8" |
| Seal Type | Triple Ring |
| Series | SAF222/SAF223 Series |
| Static Load Capacity | 341200 lbs. |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Seal Type | Housing Material | Housing Type | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Finish | Bearing Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SAF 22340 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| SAF 22324 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| SAF 22330 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| FSAF 22317 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,372.82 | |
| SAF 22320 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| SAF 22322 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| SAF 22317 | Triple Ring Labyrinth | Cast Iron | 2 Bolt Pillow Block | - | - | - | - | - | €2,372.82 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Waste Bags
- Raceway Fittings
- Strut Channel Accessories
- Lifting and Skidding Tongs
- Pipe Supports
- TURTLESKIN CP-500 Insider Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- TEMPCO Circulation Heaters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X750 Gas Springs
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Black
- KLEIN TOOLS Hard Hat
- JET TOOLS Mill/Drill Machines
- WHIZARD Metalguard Cut Resistant Sleeves
- IDEAL Fiber Optic Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN SAF 22328 Straight Bore Mounting Pillow Block, 7.0625 x 19.375 Inch Size
€8,625.44 /unit

