TIMKEN RCJC2 7/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 2 7/16 Inch Shaft Size, 8080 lbf Load Rating
€363.10 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 5 5/8" |
| Bore Dia. | 2.438" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Finish Coating | Uncoated |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GC1207KRRB |
| Length Thru Bore | 2 3/8" |
| Mounting Bolts | 41/64" |
| Mounting Method | Concentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 8" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Wide Inner Race |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Number Of Mounting Holes | Housing Material | Seal Material | Expansion Type | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJC1 3/16 | - | - | - | - | - | - | €182.01 | |
| RCJC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | €275.76 | |
| RCJC1 1/2 | - | - | - | - | - | - | €229.36 | |
| RCJC1 15/16 | 1.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €297.86 | |
| RCJC1 3/4 | 1 3/4" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €275.76 | |
| RCJC1 1/4 | - | - | - | - | - | - | €214.16 | |
| RCJC 3/4 | - | - | - | - | - | - | €141.90 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Boxes
- Protective Elbow and Knee Pads
- Weighing Boats and Dishes
- Electric Utility Heaters
- Label Makers and Printers Accessories
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Black Work Gloves
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- TEMPCO Maxiband Heaters
- KEO Countersinks, Single Flute
- PLAST-O-MATIC BST-NC Series Air Operated Shut Off Valves
- RHEEM Assemblies
- USA SEALING Globe Valves
- AMERICAN TORCH TIP Oxweld Cutting Tips, 1534 Style
- CALBRITE Flex to Rigid Connectors, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJC2 7/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 2 7/16 Inch Shaft Size, 8080 lbf Load Rating
€363.10 /unit
