FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 4 3/8" |
| Bore Dia. | 1.938" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Finish Coating | Uncoated |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GC1115KRRB |
| Length Thru Bore | 1.906" |
| Mounting Bolts | 43/64" |
| Mounting Method | Concentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 6 1/5" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Wide Inner Race |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Number Of Mounting Holes | Housing Material | Seal Material | Expansion Type | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJC1 3/16 | - | - | - | - | - | - | €182.01 | |
| RCJC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | €275.76 | |
| RCJC1 1/2 | - | - | - | - | - | - | €229.36 | |
| RCJC1 3/4 | 1 3/4" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €275.76 | |
| RCJC1 1/4 | - | - | - | - | - | - | €214.16 | |
| RCJC 3/4 | - | - | - | - | - | - | €141.90 | |
| RCJC2 15/16 | 2.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €736.26 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Battery Testers
- Liquid Level Gauges
- Cart Covers
- Food Service Dump Buggies
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Kounterbore Sets
- RUD CHAIN LRBS-FIX/LRBK-FIX Rings
- APPLETON ELECTRIC Selector Switch Control Stations
- PARKER Stainless Steel Ball Valves
- SUPER-STRUT CT720 Riser Clamp
- BROWNING Steel Double Type B Minimum Bore Sprockets For No. 40 Chain, Hardened Teeth
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJC1 15/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 1 15/16 Inch Shaft Size, 5210 lbf Load Rating
€297.86 /unit
