FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 4 1/8" |
| Bore Dia. | 1 3/4" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GC1112KRRB |
| Length Thru Bore | 1.844" |
| Mounting Bolts | 33/64" |
| Mounting Method | Concentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 5 4/5" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Wide Inner Race |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.52 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Number Of Mounting Holes | Housing Material | Seal Material | Expansion Type | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJC1 3/16 | - | - | - | - | - | - | €182.01 | |
| RCJC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | €275.76 | |
| RCJC1 1/2 | - | - | - | - | - | - | €229.36 | |
| RCJC1 15/16 | 1.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €297.86 | |
| RCJC1 1/4 | - | - | - | - | - | - | €214.16 | |
| RCJC 3/4 | - | - | - | - | - | - | €141.90 | |
| RCJC2 15/16 | 2.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €736.26 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump/Battery Back-Up Systems
- Syringe Filters
- Planes and Shaving Tools
- Stainless Steel Rod Stock
- Plug Gauges
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- SHARPE VALVES Ductile Iron Inline Oil Patch Ball Valve, FNPT x FNPT
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- LLAMBRICH USA Keyed Drill Chuck, INOX
- APPROVED VENDOR Blind Flange, Welded, Black Steel
- HOFFMAN Proline Series Full Subpanels
- HONEYWELL Assemblies
- BALDWIN ESTATE Bethpage Handlesets With 5077 Knob
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJC1 3/4 Four Bolt Flanged Concentric Locking Collar, 1 3/4 Inch Shaft Size, 4600 lbf Load Rating
€275.76 /unit
