TIMKEN RCJC2 15/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 2 15/16 Inch Shaft Size, 10100 lbf Load Rating
Get it by Monday, Apr 13
€736.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 6" |
| Bore Dia. | 2.938" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Finish Coating | Uncoated |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GC1215KRRB |
| Length Thru Bore | 2.781" |
| Mounting Bolts | 25/32" |
| Mounting Method | Concentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 8 1/2" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Wide Inner Race |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Number Of Mounting Holes | Housing Material | Seal Material | Expansion Type | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJC1 3/16 | - | - | - | - | - | - | €182.01 | |
| RCJC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | €275.76 | |
| RCJC1 1/2 | - | - | - | - | - | - | €229.36 | |
| RCJC1 15/16 | 1.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €297.86 | |
| RCJC1 3/4 | 1 3/4" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €275.76 | |
| RCJC1 1/4 | - | - | - | - | - | - | €214.16 | |
| RCJC 3/4 | - | - | - | - | - | - | €141.90 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Gloves
- Sanding Disc Rolls
- Gate Operators
- Dial Calipers
- Tightener Shafts
- FERNCO No Hub Couplings
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ADB HOIST RINGS MFG. Hoist Eye 360 Hoist Rings
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- EDWARDS SIGNALING Led Multi-Stat Beacons
- HOFFMAN Proline Series Dress Frames
- CEMENTEX USA Cable Scoring Pliers
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- PIP Insulating Electrical Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJC2 15/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 2 15/16 Inch Shaft Size, 10100 lbf Load Rating
€736.26 /unit
