FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 3 5/8" |
| Bore Dia. | 1.438" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | GC1107KRRB |
| Length Thru Bore | 1 5/8" |
| Mounting Bolts | 33/64" |
| Mounting Method | Concentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 5.1" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Wide Inner Race |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.71 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Number Of Mounting Holes | Housing Material | Seal Material | Expansion Type | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJC1 3/16 | - | - | - | - | - | - | €182.01 | |
| RCJC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | €275.76 | |
| RCJC1 1/2 | - | - | - | - | - | - | €229.36 | |
| RCJC1 15/16 | 1.938" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €297.86 | |
| RCJC1 3/4 | 1 3/4" | 4 | Cast Iron | Rubber | Non-Expansion | 4 Bolt Square Flange Block | €275.76 | |
| RCJC1 1/4 | - | - | - | - | - | - | €214.16 | |
| RCJC 3/4 | - | - | - | - | - | - | €141.90 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Upright Vacuum Cleaners
- Encapsulated Chemical Suits
- Cable Protector Accessories
- Chalk Line Reels
- Ducting Hose Accessories
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- DESTACO 215 Series Horizontal Hold Down Clamps
- MECHANIX MG-F72 TAA Original Coyote Small Work Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Mouth, Round
- WRIGHT TOOL Torque Multipliers
- MANITOWOC Wiring Harness
- NOBLES Drain Hose Assemblies
- ACME ELECTRIC Three Phase Buck Boost Transformers, 240V Primary Volts
- SLOAN Regal Concealed Sensor Hardwired Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJC1 7/16 Four Bolt Concentric Locking Collar, 1 7/16 Inch Shaft Size, 3440 lbf Load Rating
€214.16 /unit
