FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bolt Spacing | 4" |
| Bore Dia. | 1 1/2" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Finish Coating | Nickel Plated |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Finish | Nickel Plated |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Insert Part Number | G1108KRRB-TDCF |
| Length Thru Bore | 1.688" |
| Mounting Bolts | 33/64" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 5.7" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, Corrosion Resistant, With Set Screw |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Double Lip Contact Land Riding |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.94 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerator/Freezer/Ice Maker Acc
- Engine Stands and Cranes
- Flange Set-Up Wedges
- Stair Units
- Grease Duct and Hi-Temp Access Doors
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- ANVIL AS1902 Series Pipe Roller Supports
- SPEARS VALVES Double Containment PVC Schedule 40 Clear Isolation Couplers
- SPEARS VALVES CPVC Premium Pneumatic Actuated Standard Butterfly Valves, Buna
- WEG ODP Foot Mount, Single Phase General Purpose Motors
- MERSEN FERRAZ ATDR Time-Delay Fuses, Class CC
- MECHANIX Speedknit Gloves, Hppe
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJ1 1/2 NT Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 1 1/2 Inch Shaft Size, 4460 lbf Load Rating
€513.30 /unit

