FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Back Side To Center Width | 0.677" |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bolt Spacing | 2 1/8" |
| Bore Dia. | 5/8" |
| Bore Type | Cylindrical |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 2405 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Flange Thickness | 13/32" |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Powder Coated |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | G1010KRRB |
| Insert Part Number | G1010KRRB |
| Length Thru Bore | 1.094" |
| Lubricant Material | Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | One Zirc Fitting |
| Maximum Speed | 11000 RPM |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 2 1/8" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 2 1/8" |
| Mount Hole Size | 0.394" |
| Mounting Bolt Size | 3/8" |
| Mounting Bolts | 27/64" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Nominal Bolt Circle Diameter | 3" |
| Number Of Mounting Holes | 4 |
| Other Features | Single Row, Normal Duty, With Set Screw |
| Overall Height | 3" |
| Overall Length | 3" |
| Overall Width | 1 19/32" |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Shroud Seal |
| Shaft Locking Type | Eccentric Collar |
| Static Radial Load Capacity | 1056 lbf. |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.52 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 4.05 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- General Turning Tools
- Hotel Door Latches
- Specialty Levels
- Specialty Waste Containers
- 5S Red Tag Stations
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- LOUISVILLE FE0600 Series Fiberglass Extension Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- EATON Industrial Duty Solenoid Operated Shoe Brakes
- MARTIN SPROCKET 3/8 Inch Drive 6 Point Socket Sets, Chrome
- AIRSEPT Line Splice 90 Degree Repairs
- VESTIL BPC Series Decorative Bollard Covers, Metro Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJ 5/8 Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 5/8 Inch Shaft Size, 1070 lbf Load Rating
€118.82 /unit

