FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Back Side To Center Width | 0.78" |
| Bearing Insert Material | Alloy Steel |
| Bearing Insert Type | Radial Ball |
| Bearing Material Grade | Grade 52100 |
| Bore Diameter | 3/4" |
| Bore Type | Cylindrical |
| Closure | Double Sealed |
| Dynamic Load Capacity | 3192 lbf. |
| Expansion Type | Fixed |
| Flange Thickness | 7/16" |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Material Finish | Powder Coated |
| Housing Type | Square |
| Included Bearing | G1012KRRB |
| Lubricant Material | Nlgi #2 Equivalent |
| Lubrication Openings | One Zirc Fitting |
| Maximum Speed | 9200 RPM |
| Maximum Temperature | 200°F |
| Minimum Temperature | -65°F |
| Mount Hole Center-to-center Height | 2 1/2" |
| Mount Hole Center-to-center Length | 2 1/2" |
| Mount Hole Size | 0.394" |
| Mounting Bolt Size | 3/8" |
| Number Of Mount Holes | 4 |
| Overall Height | 3 23/64" |
| Overall Length | 3 23/64" |
| Overall Width | 1 13/16" |
| Rolling Element Rows | 1 |
| Seal Type | Shroud Seal |
| Shaft Locking Type | Eccentric Collar |
| Static Radial Load Capacity | 1461 lbf. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.7 |
| Ship height (cm) | 8.53 |
| Ship length (cm) | 8.53 |
| Ship width (cm) | 4.6 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Overall Length | Overall Width | Overall Height | Flange Thickness | Mount Hole Center-to-center Length | Mount Hole Center-to-center Height | Mounting Bolt Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RCJ2 | - | - | - | - | - | - | - | - | €662.01 | |
| VCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 9/32" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €193.84 | |
| RCJ1 7/16 | - | 4 5/8" | 2 3/32" | 4 5/8" | 17/32" | 3 5/8" | 3 5/8" | 7/16" | €189.61 | |
| RCJ1 1/4 | - | - | - | - | - | - | - | - | €426.98 | |
| RCJ2 7/16 | 2.438" | 6 55/64" | 3 13/64" | 6 55/64" | 11/16" | 5 5/8" | 5 5/8" | 5/8" | €448.04 | |
| RCJ1 1/2 | - | 5 1/8" | 2 21/64" | 5 1/8" | 9/16" | 4" | 4" | 7/16" | €480.06 | |
| RCJ1 15/16 | 1.938" | 5 5/8" | 2 39/64" | 5 5/8" | 9/16" | 4 23/64" | 4 23/64" | 5/8" | €635.47 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Saws
- Plastic Strapping
- Clevis Pins
- Stacking Container Accessories
- Shrink Tubing
- LOC-LINE Male NPT Valves
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- TEMPCO Gemini Series Twin Bore IR Heaters
- NUMATICS Solenoid Air Control Valve 4-Way, 2-Position, 5-Port
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1-64 Unc
- DAYTON Brakes
- WATTS LF4000B Series Reduced Pressure Zone Backflow Preventer Assemblies
- JOMAR VALVE Carbon Steel Ball Valves, 5 Piece, Full Port, Socket Weld Connection, Double Union End, 3000 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RCJ 3/4 Four Bolt Flanged Eccentric Locking Collar, 0.7500 Inch Shaft Size, 1460 lbf Load Rating
€297.30 /unit

