TIMKEN RC1 1/8 Eccentric Locking Collar, 1.1250 Inch Shaft Size, 2530 lbf Load Rating
€365.42 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bore Dia. | 1 1/8" |
| Cartridge Housing Width | 1 1/2" |
| Expansion Type | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | Cartridge Unit |
| Insert Part Number | G1102KRRB |
| Length Thru Bore | 1.906" |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Other Features | Single Row, Wide Inner Ring, Self-Locking Collar, Cylindrical Cartridge |
| Outside Dia. | 3 1/2" |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Shroud |
| System Of Measurement | Imperial |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Expansion Type | Outside Dia. | Housing Material | Seal Type | Locking Device | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RC2 3/16 | - | - | - | - | - | - | - | €638.70 | |
| RC1 15/16 | - | - | - | - | - | - | - | €652.28 | |
| RC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | - | €747.17 | |
| RC1 3/4 | - | Non Expansion Bearing | - | Cast Iron | - | Eccentric Collar | - | €732.50 | |
| RC1 1/2 | 1 1/2" | Non Expansion Bearing | 4.188" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €612.19 | |
| RC2 7/16 | 2.438" | Non Expansion Bearing | 5 7/8" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €1,027.51 | |
| RC1 1/4 | 1 1/4" | Non Expansion Bearing | 3 7/8" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €403.40 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug Valves
- Pneumatic Casters
- Square Nuts
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Mechanical Actuators
- AKRO-MILS 30084 Shelfmax Shelf Bins
- DESTACO 810 Series Replacement Clamp Assembly
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- RAMFAN Confined Space Blower
- DURHAM MANUFACTURING Mobile MT Workbenches
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-L Style, 818 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- TEMPCO CRR Series E-Mitters
- MASTER LOCK 1714 All-Purpose Key Operated Locks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RC1 1/8 Eccentric Locking Collar, 1.1250 Inch Shaft Size, 2530 lbf Load Rating
€365.42 /unit
