FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Locking Collar |
| Bore Dia. | 2.438" |
| Cartridge Housing Width | 2.563" |
| Expansion Type | Non Expansion Bearing |
| Finish/coating | Uncoated |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Style | Cartridge Unit |
| Insert Part Number | G1207KRRB |
| Length Thru Bore | 3.063" |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Mounting Method | Eccentric Collar |
| Other Features | Single Row, Wide Inner Ring, Self-Locking Collar, Cylindrical Cartridge |
| Outside Dia. | 5 7/8" |
| Product Type | Ball Bearing Cartridges |
| Relubricatable | Yes |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Shroud |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Expansion Type | Outside Dia. | Housing Material | Seal Type | Locking Device | Housing Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RC2 3/16 | - | - | - | - | - | - | - | €638.70 | |
| RC1 15/16 | - | - | - | - | - | - | - | €652.28 | |
| RC1 11/16 | - | - | - | - | - | - | - | €747.17 | |
| RC1 3/4 | - | Non Expansion Bearing | - | Cast Iron | - | Eccentric Collar | - | €732.50 | |
| RC1 1/2 | 1 1/2" | Non Expansion Bearing | 4.188" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €612.19 | |
| RC1 1/4 | 1 1/4" | Non Expansion Bearing | 3 7/8" | Cast Iron | Contact Shroud | Eccentric Collar | Cartridge Unit | €403.40 | |
| RC1 3/16 | 1.188" | Non-Expansion | 3 1/2" | Cast Iron | Contact Shroud | - | Cartridge Unit | €286.67 | RFQ
|
Explore More
- KEYSHAFT
- Gas Welding Tips
- Vented Gas Heater Accessories
- Portable Spill Containment Units
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Bolt Assortments
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- CAMLOCK FITTINGS Type DC Cam And Groove Dust Caps
- CAROL Carolprene Multi-Conductor Cable, Braid Shield
- HAYWARD QVC Series PVC Inline Ball Valve, Socket x Socket
- PETERSEN PRODUCTS 938-5 Series Smoke Fluid
- SPEARS VALVES CPVC True Union Ball Check Valve Cartridges Regular Style, FKM
- SPEARS VALVES CPVC Gate Valves, DIN Socket, EPDM, Metric
- REGAL Cobalt End Mills, Double End, HSS, CC, 2 Flutes, Bright
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN RC2 7/16 Eccentric Locking Collar, 2 7/16 Inch Shaft Size, 8080 lbf Load Rating
€1,027.51 /unit
