TELEMECANIQUE SENSORS XS1M30AB120 Inductive Sensor 30Vac +Options
Item: AJ2DQGModel: XS1M30AB120Cross Ref: 48T645
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Inductive Sensor 30Vac +Options
Body Material Brass
Display Qty 1
Electrical Installation Type Prewired Cable
Features 18 Months Warranty
Ip Rating IP67
Load Current - Maximum 4 mA
Number Of Wires 2
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Output Circuit Contact Form NC
Overall Height 50 mm
Sensing Distance - Maximum 10 mm
Sensing Method Inductive
Sensor Cable Length 2m
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.18
Ship height (cm)5
Ship length (cm)13.1
Ship width (cm)9.2
Country of OriginFR
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.