SQUARE D 9038CG32N5 Alternator Level Switch 2-1/2 Inch Npt Close On Rise Ss | AG6PRF 3DZY4
TELEMECANIQUE SENSORS 9038CG32N5 Alternator Level Switch 2-1/2 Inch Npt Close On Rise Ss
Item: AG6PRFModel: 9038CG32N5Cross Ref: 3DZY4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Alternator Liquid Level Switch
Body Material Steel
Components Included Float, Rod
Display Qty 1
Electrical Connection Screw Clamp
Electrical Connection Type Screw Clamp
Features High Water Alarm Circuit
Float Dia. 2 1/2"
Float Diameter 2 1/2"
Float Length 7"
Float Length 7.00"
Float Material Stainless Steel
Float Position Left
Float Rod Angle 90°
Float Travel 6 1/2"
Float Travel 6-1/2"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac 2 hp
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 5 hp
Hp @ 1 Phase - 115v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 115v 2
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 230v 5 hp
Manufacturer Warranty Length 18 Months
Max. Current 600A
Max. Pressure 50 psi
Max. Voltage 600V
Minimum Media Specific Gravity 0.85 xg
Mounting Horizontal
Mounting Position Horizontal
Mounting Style Closed Tank Vertical
Nema Enclosure Rating 1
No. Of Contact Form 4 , DPST/NC
Operating Temp. -22°F to +220°F
Operating Temperature - Maximum 220°F
Operating Temperature - Minimum -22°F
Overall Height 5.94"
Overall Length 17.81"
Overall Width 6.84"
Product Type Alternator Closed Liquid Level Switch
Proof Pressure 50 psi
Series 9038C Series
Stem Length 4"
Stem Material Stainless Steel
Stem Thread Size 2 1/2" Mnpt
Switch Function Close On Rise
Tank Connection Size 2.5"
Tank Connection Size 2-1/2" MNPT
Tank Connection Type MNPT
Voltage Rating - Maximum 575V