SQUARE D 9007CR61D Heavy Duty Limit Switch Top Actuator 2no/2nc | AF9JXN 2UYK6
TELEMECANIQUE SENSORS 9007CR61D Heavy Duty Limit Switch Top Actuator 2no/2nc
Item: AF9JXNModel: 9007CR61DCross Ref: 2UYK6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Heavy Duty Limit Switch
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Actuator Length 0.95"
Actuator Location Top
Actuator Style Roller Plunger
Actuator Type Roller plunger
Body Depth 2.08"
Body Height 4.25"
Body Material Aluminum
Body Material Type Metallic
Body Width 2.72"
Boot Sealed Actuator No Boot Included
Certification UL Class I Groups B, C, D And Class II Groups E, F, G
Contact Form 2NO/2NC
Dc Contact Rating 10A @ 600V
Depth 2.08"
Directional Movement Linear
Display Qty 1
Electrical Connection Screw Clamp Terminals
Hazardous Location Specification Class I, Div 1, Group B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G
Height 6.1"
Ip Rating IP67
Manufacturer Warranty Length 18 Months
Mounting Hole Diameter - New 1/5"
Mounting Hole Horizontal Center To Center Distance 30 mm
Mounting Hole Vertical Center To Center Distance 60 mm
Mounting Style Surface
Movement Horizontal
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 2, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 12, NEMA 13
Nema Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 2, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 7, NEMA 9
Number Of Mounting Holes 2
Operating Force 4 lbs.
Operating Force - Maximum 3 lbf.
Operating Temp. Range 0°F to +185°F
Operating Temperature - Maximum 185°F
Operating Temperature - Minimum -20°F
Overall Depth 2.08"
Overall Height 7.05"
Overall Width 2 18/25"
Pretravel 0.08"
Resistance Properties Shock Resistant, Vibration Resistant
Roller Dia. 0.63"
Roller Diameter 0.63"
Roller Material Steel
Roller Width 0.12"