TB WOODS TL40402716 Taper Lock Bushing, Steel, 4040 Size, 2.4375 inch Bore Dia., Standard Keyway
2.438"
Get it by Wednesday, Apr 8
€199.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 5.54" |
| Bore Dia. | 2.438" |
| Bore Size | 2 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 4040 |
| Dimension A | 5 3/4" |
| Dimension B | 4" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 5/8" x 5/16" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 4040 |
| Torque | 77300 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.69 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- AUTOQUIP STN-042-0400 Scissor Lift Table, 72 Inch Platform Width, 60.87 Inch Height, 40000 lbs Capacity
- MARTIN SPROCKET 4 8V 3000 TB Sheave, TB Bushing, 30 Inch Outside Dia., 4 Groove, 29.8 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- SPEARS VALVES 95022K850-007 Diaphragm Valve, Flanged, EPDM, Air To Spring Open, 90 PSI, 3/4 Size, CPVC
- OSG 2986100 Spiral Flute Tap, 3/8-24 Thread Size, 1 1/4 Inch Thread Lg, Bright, 2B, Bottoming
- RAMFAN EA8000 EFi50 Blower, 16 Inch Size, 1.5Hp, 115/240V, Wired 240V
- TITAN FASTENERS NNU07
- DAYTON 44YV18 Transformer, Three Phase AC/208V AC Wye
- SPEARS VALVES 41221A112-040 Butterfly Valve, SS Lug, EPDM O Ring, 115 V, 4 Size, PVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Platform Trucks
- Inverter Accessories
- Water Level Testers
- Microscope Cameras
- Portable Air Tank Conversion Kits
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Goatskin/Cowhide Leather
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- VIEGA PROPRESS XL-C 45 Degree Elbow, Press x FTG
- CHICAGO PNEUMATIC CP26 Series Clutch Screwdrivers
- RUD CHAIN PP-S PowerPoint Universal Connections, Inch
- SPEEDAIRE Mini Air Die Grinder
- YALE Rim Pullman Bolt, Lacquer
- SPEARS VALVES CPVC Clear True Union 2000 Industrial Ball Check Valve Boxes, Schedule 80 x Schedule 40, FKM
- LINN GEAR Double 60 Series Strand Sprockets
- WALTER TOOLS Spiral Point STI Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL40402716 Taper Lock Bushing, Steel, 4040 Size, 2.4375 inch Bore Dia., Standard Keyway
€199.91 /unit


