TB WOODS TL3525214 Taper Lock Bushing, Steel, 3525 Size, 2.25 inch Bore Dia., Standard Keyway
2 1/4"
Get it by Monday, Apr 13
€167.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 4.83" |
| Bore Dia. | 2 1/4" |
| Bore Size | 2 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 3525 |
| Dimension A | 5" |
| Dimension B | 2 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 1/2" x 1/4" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 3525 |
| Torque | 44800 lbs.-in. |
| Type | Standard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- TB WOODS BB255 Hex V-Belt, Bb Series
- APPLETON ELECTRIC GRUE50-A Conduit Outlet Body, 1/2 Inch Trade, XAT Body, 13.5 cu. in. Body Capacity, Aluminum
- APPLETON ELECTRIC YM18142A
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND 306612D Compression Spring, 1294 lbs/In Stiffness Rate, 967.9 lbf Load Capacity, Chrome Silicone
- BOSTON GEAR XRA10-2-18L-M1
- GRAINGER BULK-RS-S60-66 Silicone Strip, 3/8 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
- VERMONT GAGE 911185000 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.85 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Suction Diffuser Strainers
- Alloy Steel Rod Stock
- Door Guards
- Control Transformers
- Machine Tool Pump Mounting Bracket
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- RUD CHAIN VCGH-S Excavator Hooks
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- KERN AND SOHN YKA Series Mains Adapters
- TENNANT Ignition Keys
- NOVAFLEX Food Grade Hose Assemblies, Pvc
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Economy 4 Inch Shelf Bin Sloped Shelving Systems
- AIRMASTER FAN CBU Series Wall Grille
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL3525214 Taper Lock Bushing, Steel, 3525 Size, 2.25 inch Bore Dia., Standard Keyway
€167.15 /unit


