FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Dia. | 1 5/8" |
| Bore Size | 1 mm |
| Bore Tolerance | +0.0005" to +0.0015" |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Center | 0.85" |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| Hub Material | Stainless Steel |
| Hub Material Finish | Mill |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Size | 3/8" x 3/16" |
| Length Through Bore | 1.69" |
| Max. Parallel Misalignment | 0.015" |
| Max. Speed | 5000 RPM |
| Outside Dia. | 3.33" |
| Overall Length | 4.23" |
| Product Type | L-Jaw Hub |
| Set Screw Thread Size | 3/8"-16 |
| Set Screw Thread Type | Coarse |
| Setscrew | 3/8-16NC |
| Setscrew Length | 5/8" |
| Size | SS110 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.67 |
| Ship height (cm) | 8.46 |
| Ship length (cm) | 10.74 |
| Ship width (cm) | 8.46 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC CSMG500P
- DORIAN DPLC-MT5-150
- CHRISLYNN 84083 Metric Free Running Insert, M22x2 Thread Size, Tanged, 22 mm Insert Lg., Gr. 304
- ENERPAC VE42E-115 Torque Wrench Valve, 11600 PSI, 115V
- AEROQUIP GH781-4X50 Hydraulic Hose, 6500 psi, 1/4 Inch Hose I.D., 33/64 Inch Hose O.D., 50 ft Hose Lg
- CADDY INDUSTRIAL SALES 812M58 Conduit Clip 1/2 to 3/4 Inch Load 75 Lbs
- ZURN 2-950XL3 Backflow Preventer, 950XL3, Low Lead Cast Bronze, 2 Inch Size, FNPT
Explore More
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS
- KEYSHAFT
- WELLER
- MORSE DRUM
- MC PRODUCTS
- Invertible Fork Manual Material Lifts
- Chart Recorder Pens
- Bag Filter Housings
- Halogen Leak Detector Accessories
- Welding Chaps and Spats
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- COOPER B-LINE Type 1 Screw Cover Lay In Wireway Barrier Kits
- BALDOR / DODGE EZ Kleen, GTEZ, Two-Bolt Flange, Ball Bearings
- MILWAUKEE VALVE 20 Series Bronze Ball Valves
- MORSE DRUM 80 Series Mobile Drum Karriers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS SS110158 L-Jaw Hub, Stainless Steel, SS110 Size, 1.625 inch Bore Dia., 3.33 inch Outer Dia.
€339.08 /unit




