FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Size | 2 mm |
| Bore Tolerance | +0.0005" to +0.002" |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Center | 1" |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| Hub Dia. | 4 1/4" |
| Hub Material | Cast Iron |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Size | 1/2" x 1/4" |
| Length Through Bore | 2.19" |
| Max. Parallel Misalignment | 0.015" |
| Max. Speed | 4600 RPM |
| Outside Dia. | 5" |
| Overall Length | 5.38" |
| Set Screw Thread Size | 7/16"-14 |
| Set Screw Thread Type | Coarse |
| Setscrew | 7/16-14 UNC - 2B |
| Setscrew Length | 5/8" |
| Size | L225 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.1 |
| Ship height (cm) | 12.7 |
| Ship length (cm) | 13.67 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- REGAL 008703AS64 Taper Pipe Tap, 1/8-27 Size, 4 Flutes, NPT, Stainless Steel With Chrome over Nitride
- VULCAN HART 00-418052-00001 Hood, 1.1 x 2.85 x 0.85 Inch Size
- GATES 9/A53 Banded V-Belt, 9 Strand, 55 Inch Outside Length
- WEG CFW110125T6ONBYZ Vector Drive, Three Phase, 575V-690V
- EATON EXT55CU Bus Terminal Extension Kit, 500 Kva Transformer Frame, Copper
- BANJO FITTINGS GGHFT075D BANJO GGHFT075D
- ELDON JAMES LMSLN-P-CVU-O Stationary Luer Lock Plug and Nut Assembly, Crystal, Orange
- REES 44290-002 Pilot Light Lens, Miniature, Red
Explore More
- KEYSHAFT
- Coated Gloves
- Filtration System Accessories
- Agricultural Fans
- Impact Socket Bit Drivers
- UV Systems
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Rough Latex
- NEWSTRIPE HashMark Master
- HONEYWELL Rig Dog Knit Grip Plus Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X350 Gas Springs
- PARKER Brass MNPT x FNPT Reducing Bushing
- CHAINFLEX Control Cable, 10 Max Amps
- KIPP 8-32 Thread Size Mini Wing Knob
- SALSBURY INDUSTRIES Mailbox Post, Brass
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 15 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS L225214 L-Jaw Hub, Cast Iron, L225 Size, 2.25 inch Bore Dia., 5 inch Outer Dia.
€174.78 /unit




