FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Bore Type | Finished Bore |
| Center | 7/25" |
| Center Hole | 7/25" |
| Center Hole | 0.28" |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Size | No Keyway |
| Keyway Type | No Keyway |
| Max. Parallel Misalignment | 19/50" |
| Max. Speed | 31000 RPM |
| Outside Dia. | 11 4/5" |
| Setscrew | #5-40 UNC - 2B |
| Setscrew | #5-40 to 2b |
| Setscrew Length | 1/8" |
| Setscrew Thread Fit | 2B |
| Setscrew Thread Size | #5-40 |
| Setscrew Thread Type | UNC |
| Size | L035 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- GRAINGER 19160_36_0 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.3125 Inch Thick
- VOLKEL 80496 Hand Tap, ISO 529/HSS-G, M 60 x 5.5 Size, Set of 3 Pcs
- VERMONT GAGE 141144250 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.4425 Inch Size
- GATES 3L710 Standard V-Belt, 71 Inch Outside Length
- GROVE GEAR EL8320161.00 EL-BMQ832-10-D-140 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- MAIN FILTER INC. MF0414521 H9204MFVL Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- DBI-SALA 7403260 Securaspan Component, 260 ft Lifeline Length, Reusable, Anchor Lifeline, 310 lb Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Radius Gages
- Indoor Air Quality Sampling Pump Accessories
- Shim Stock
- Aluminum Expanded Sheets
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- WHIZARD Metalguard Cut Resistant Sleeves
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, Watertight 316SS Body
- WOODFORD MFG. Stem Lock
- NORDFAB Duct Reducer 12 Inch
- ACROVYN Inside Corner, Impact Resistant, Cappuccino
- CARLISLE FOODSERVICE PRODUCTS Glasteel(TM) Trays
- SANDPIPER Bolts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS L0356MMNK L-Jaw Hub, Sinter Carbon Steel, L035 Size, 6mm Bore Dia., 31000 rpm
€6.71 /unit



