FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | V-Belt Sheave |
| 3l Belt Pitch Dia. | 12.66" |
| 3l Pitch Diameter | 12.66" |
| 4l Pitch Diameter | 13" |
| 4l, A, Or Ax Belt Pitch Dia. | 13" |
| 4la Or A Belt Pitch Dia. | 13" |
| A Pitch Diameter | 13" |
| Ax Pitch Diameter | 13" |
| Belt Type | 3L |
| Bore Dia. | 1" |
| Bore Type | Fixed |
| Bore-to-size Bore Dia. | 1" |
| Bushing Required | None |
| Construction | Arm |
| Datum Dia. | 13" |
| Dimension E | 18/25" |
| Dimension L | 1.47" |
| Face Width | 3/4" |
| Fits Shaft Dia. | 1" |
| For Belt Section | 3L, 4L, A, Ax |
| For V-belt Type | Classical, Cogged |
| Hub Dia. | 2 1/2" |
| Hub Projection | 0.719" |
| Hub Type | One Side |
| Includes | Set Screw |
| Industry Number | AK1341 |
| Inside Dia. | 12 22/25" |
| Keyway | Yes |
| Keyway Depth | 1/8" |
| Keyway Size | 1/4" x 1/8" |
| Keyway Width | 1/4" |
| Length Through Bore | 1 15/32" |
| Material | Cast Iron |
| Material Fabrication | Cast |
| Max. Rpm | 1890 RPM |
| No. Of Grooves | 1 |
| Number Of Set Screws | 1 |
| Outside Dia. | 13 1/4" |
| Outside Diameter | 13.25" |
| Overall Length | 1.469" |
| Overall Width | 1 1/2" |
| Pitch Dia. | 12.66" (3L), 13" (4L, A) |
| Pulley Construction | Spoked |
| Pulley Industry Number | AK134 |
| Pulley Series | Series AK |
| Set Screw Included | Yes |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.01 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 34.29 |
| Ship width (cm) | 34.29 |
| HS code | 8483509040 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Bore Type | Outside Dia. | Bore Dia. | For Belt Section | 4l, A, Or Ax Belt Pitch Dia. | Industry Number | 5l, B, Or Bx Belt Pitch Dia. | Max. Rpm | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
AK3212 | Fixed | 3 1/4" | 1/2" | 3L, 4L, A, Ax | 3" | AK3212 | - | 7700 RPM | €33.70 | |
![]() |
AK3258 | Fixed | 3 1/4" | 5/8" | 3L, 4L, A, Ax | 3" | AK3258 | - | 7700 RPM | €33.70 | |
![]() |
AK3234 | Fixed | 3 1/4" | 3/4" | 3L, 4L, A, Ax | 3" | AK3234 | - | 7700 RPM | €33.70 | |
![]() |
AK32X7/8 | Fixed | 3 1/4" | - | 3L, 4L, A, Ax | 3" | AK3278 | - | 7700 RPM | €39.79 | |
![]() |
AK321 | Fixed | 3 1/4" | 1" | 3L, 4L, A, Ax | 3" | AK321 | - | 7700 RPM | €33.70 | |
![]() |
AK1041 | Fixed | - | 1" | 3L, 4L, A, Ax | 10" | AK1041 | - | 2440 RPM | €132.62 | |
![]() |
AK10434 | Fixed | - | 3/4" | 3L, 4L, A, Ax | 10" | AK10434 | - | 2440 RPM | €132.62 |
Explore Products
- AURORA MOTORS 46WP1HS250PE Vertical Pump Motor, 250 HP, 1800 RPM, 445TP Frame, 460V
- LIFT-ALL EE2803TFX8 Sling Eye Eye 8 Feet 8800 Lb Capacity
- SPEARS VALVES 4734L3-007 Industrial Vertical 3 Way Ball Valve, Triple L Port, FKM DIN, 25mm Size, PVC
- WINTERS INSTRUMENTS PFP831ZRR1 2.5 Inch, Dial, Ss Stabilizr Premium, 0-3000 Psi, 1/4 Inch, Btm
- EATON 566015 Pressure Control Valve
- PURTEST P204-810 Lamp Use With Mfr No Pt 20
- BOUTON OPTICAL 250-03-0000 Safety Glasses, Frameless
- BOSTON GEAR CFHD-7 Female Threaded Hollow Bore Rod End
Explore More
- KEYSHAFT
- Internal Rotary Broaches
- PTAC and PTHP Accessories
- Filter Bags
- Cable Hoists and Ratchet Pullers
- Dock Levelers
- ANSELL G12Y Alphatec Natural Rubber Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- UVEX BY HONEYWELL SVP 200 Series Safety Eyewears
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- TSUBAKI Sprocket 5.060 Outer #40
- CEMENTEX USA Feature Series, 12 Cal. Coats
- VESTIL Aluminum Telescopic Ladders
- DYNABRADE Hook-and-Loop Sanding Discs
- ZSI-FOSTER Heavy Rubber Insert Beta Clamp Bodies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS AK1341 FHPBoredtosize V-Belt Sheave, Cast Iron, 3L Type Belt, 2.5 inch Hub Dia.
€200.80 /unit


