TB WOODS 8V18012 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 8V Type Belt, 18 inch Datum Dia., 18 inch Pitch Dia.
Get it by Friday, May 22
€4,875.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | V-Belt Sheave |
| Belt Type | 8V |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | M |
| Datum Dia. | 18" |
| Dimension E | 2.47" |
| Dimension L | 6 3/4" |
| Dimension M | 4.66" |
| Face Width | 13 22/25" |
| Hub Location | 3.94" |
| Inside Dia. | 15.13" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1390 RPM |
| No. Of Grooves | 12 |
| Outside Dia. | 18" |
| Overall Length | 13 7/8" |
| Pitch Dia. | 18" |
| Product Type | Narrow |
| Rpm High | 1,390RPM |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 135 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
Product Variants
| Product | Model | Material | Bore Type | Outside Dia. | Industry Number | For Belt Section | For Bushing Size | C Or Cx Belt Pitch Dia. | Datum Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
5V1252 | Cast Iron | Quick Disconnect Bushing | 12 1/2" | 5V1252 | - | - | - | 12 1/2" | €450.64 | |
![]() |
5V1602 | Cast Iron | Bushed | 16" | 5V1602 | 5V, 5VX | SF | - | 16" | €581.29 | |
![]() |
5V1872 | Cast Iron | Quick Disconnect Bushing | 18.7" | 5V1872 | - | - | - | 18.7" | €777.83 | |
![]() |
5V1874 | Cast Iron | Bushed | 18.7" | 5V1874 | 5V, 5VX | E | - | 18.7" | €985.30 | |
![]() |
5V442 | Cast Iron | Bushed | 4 2/5" | 5V442 | 5V, 5VX | SH | - | 4 2/5" | €201.69 | |
![]() |
5V443 | Cast Iron | Bushed | 4 2/5" | 5V443 | 5V, 5VX | SDS | - | 4 2/5" | €234.14 | |
![]() |
5V444 | Cast Iron | Bushed | 4 2/5" | 5V444 | 5V, 5VX | SD | - | 4 2/5" | €232.21 |
Explore Products
- SHURTAPE PE 444 Film Tape Polyethylene Red 48mm x 55m
- GRAINGER BULK-RS-S60-150 Silicone Strip, 1 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 60A, Silicone Adhesive Backed, Red
- MAIN FILTER INC. MF0319407 H640016005BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- STREN-FLEX EEF3-908-19 Web Sling Eye Eye 19 Feet 34000b W 8 In
- RULAND MANUFACTURING RLC8-3-2-A 0.188 x 0.125 Inch Long Slit Coupling, Aluminum, Clamp Style, 0.512 Inch OD, 0.787 Inch Lg.
- COOPER B-LINE 44 FTFGV Wireway Telescoping Fitting, Lay In Wiring, Galvanized steel, 4 x 4 Inch Size
- SLOAN 3365328BT ETF-600-8-BOX-BDM-CP-0.5GPM-MLM-FCT Base Body Faucet, Deck Mounted, Hardwired, Infrared, 0.5 gpm, 8 Inch Trim Plate, CP Finish
- LITTLE GIANT PUMPS 925034 Pipe Grommet, Flexible, Size 4 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Maintenance Set
- Cable Pullers
- Hazardous Location Heaters
- Spacer and Standoff Assortments
- Coil and Carpet Lifting Rams
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Shirred Slip-On Cuff
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- LUMAPRO Miniature LED Bulbs, G40 Lamp Shape
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- PARKER Hollow Hex Plugs
- RACO 3" x 2" Switch Boxes
- ROBERTSHAW 700 Series Universal Gas Valves, Pilot, Hot Surface & Direct Spark
- SALISBURY Arc Flash Ppe Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS 8V18012 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 8V Type Belt, 18 inch Datum Dia., 18 inch Pitch Dia.
€4,875.46 /unit





