TB WOODS 13SCHS238 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 13 Size, 2.375 inch Bore Dia. | BG3ETP
TB WOODS 13SCHS238 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 13 Size, 2.375 inch Bore Dia.
Item: BG3ETPModel: 13SCHS238
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Spacer Hub
Bore Size 2 mm
Bore Tolerance +0.0005" to +0.002"
Bore Type Finished With Keyway
Coupling Size 13
Hub Spacer Hub
Keyseat Size (in.) 5/8" x 5/16"
Keyway Size 5/8" x 5/16"
Length Through Bore 2.469"
Material Cast Iron
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 1/25"
Product Type Sure-Flex Type SC Spacer Hub
Rated Torque 14750 lbs.-in.
Set Screw Thread Size 3/4"-10
Set Screw Thread Type Coarse
Setscrew 3/4-10 UNC
Setscrew Length 1 1/4"
Setscrew Location Over Keyseat
Size 13"