TB WOODS 13SCH278 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 13 Size, 2.875 inch Bore Dia. | BB3ERQ
TB WOODS 13SCH278 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 13 Size, 2.875 inch Bore Dia.
Item: BB3ERQModel: 13SCH278
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Spacer Hub
Bore Dia. 2 7/8"
Bore Size 2 mm
Bore Tolerance +0.0005" to +0.002"
Bore Type Finished With Keyway
Coupling Size 13
Hub Spacer Hub
Hub Dia. 6 1/8"
Keyseat Size (in.) 3/4" x 3/8"
Keyway Size 3/4" x 3/8"
Length Through Bore 3.344"
Material Cast Iron
Max. Angular Gap Misalignment 0.195"
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 1/25"
Product Type Sure-Flex Type SC Spacer Hub
Rated Torque 14750 lbs.-in.
Set Screw Distance 1 3/4"
Set Screw Thread Size 3/4"-10
Set Screw Thread Type Coarse
Setscrew 3/4-10 UNC
Setscrew Length 1 1/4"
Setscrew Location Over Keyseat
Size 13"