TB WOODS 12SCH278 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 12 Size, 2.875 inch Bore Dia. | BG3GCW
TB WOODS 12SCH278 Sure-Flex Type SC Spacer Hub, High Strength Cast Iron, 12 Size, 2.875 inch Bore Dia.
Item: BG3GCWModel: 12SCH278
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Spacer Hub
Bore Dia. 2 7/8"
Bore Size 2 mm
Bore Tolerance +0.0005" to +0.002"
Bore Type Finished With Keyway
Coupling Size 12
Hub Spacer Hub
Hub Dia. 5 3/4"
Keyseat Size (in.) 3/4" x 3/8"
Keyway Size 3/4" x 3/8"
Length Through Bore 2.969"
Material Cast Iron
Max. Angular Gap Misalignment 0.175"
Max. Angular Misalignment
Max. Parallel Misalignment 0.032"
Product Type Sure-Flex Type SC Spacer Hub
Rated Torque 9360 lbs.-in.
Set Screw Distance 1 5/8"
Set Screw Thread Size 5/8"-11
Set Screw Thread Type Coarse
Setscrew 5/8-11 UNC
Setscrew Length 1"
Setscrew Location Over Keyseat
Size 12"