STREN-FLEX EEF-1-906ME-16 Web Sling Flat Eye And Eye 6 Inch Width x 16 Feet
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 19200 lbs. |
| Choker Hitch Capacity | 7600 lbs. |
| Coating Type | Acrylic |
| Color | Silver |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 16" |
| Fitting Material | Not Applicable |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Hook Attachment Type | Not Applicable |
| Hook Opening Width | Not Applicable |
| Includes | Instructional Warning Sheet |
| Length | 16 ft. |
| Load Capacity @ 30° | 9600 lbs. |
| Load Capacity @ 45° | 13600 lbs. |
| Master Link Inside Length | Not Applicable |
| Master Link Inside Width | Not Applicable |
| Material | Nylon |
| Maximum Operating Temperature | 194°F |
| Minimum Operating Temperature | -40°F |
| Number Of Chains | 1 |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 1 |
| Overall Width | 6" |
| Primary Feature | Protected Edge |
| Reinforcement Properties | Abrasion Resistant Edges, Cut Resistant Edges |
| Resistance Properties | Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Cut Resistant, Oil Resistant |
| Sling Length | 16 ft. |
| Sling Material | Nylon |
| Sling Type | Type 3 |
| Sling Width | 6" |
| Tag Attachment Type | Fully Sewn |
| Tag Features | Encapsulated Tag |
| Tag Type | Wear Resistant Tag |
| Thickness | 3/16" |
| Type | Flat Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 9600 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 6" |