FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Welding Curtain |
| Color | Gray |
| Curtain Design | Curtain |
| Curtain Material Coating | Vinyl |
| Curtain Material Type | Vinyl |
| Fastener Type | Grommets |
| Grommet Hole Diameter | 3/8" |
| Grommet Location | Four Side |
| Grommet Material | Brass |
| Grommet Spacing | 12" |
| Height | 6 ft. |
| Material Thickness | 0.36 mm |
| Material Weight | 13 oz./sq. yd. |
| Opacity | Tinted Transparent |
| Resistance Properties | Flame Resistant, Mildew Resistant, Water Resistant |
| Width | 8 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.12 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Grommet Location | Height | Color | Material Weight | Material Thickness | Grommet Spacing | Maximum Rated Temperature | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
332-8X10 | - | - | - | - | - | - | - | - | €135.62 | RFQ
|
![]() |
332-8X8 | - | - | - | - | - | - | - | - | €110.33 | RFQ
|
![]() |
332-C | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
332-60-25GR | One Side | 5 ft. | Gray | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | 150°F | Vinyl | €787.54 | |
![]() |
332-4X6 | Four Side | 4 ft. | Gray | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | - | - | €74.87 | |
![]() |
332-6X10 | Four Side | 6 ft. | Gray | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | - | - | €166.53 | |
![]() |
332-6X6 | Four Side | 6 ft. | Gray | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | 150°F | - | €98.32 |
Explore Products
- SUPCO SM690C
- LITHONIA LIGHTING DMW2 L24 4000LM AFL MD MVOLTGZ1040K80CRI Vapor Tight Fixture, Dimmable, 120/277V, Integrated LED, 4, 855 lm
- MASTERDRIVES JA3/4 Quick Disconnect Bushing, 3/4 Inch Size
- KIPP K0274.01A3X20 Wing Grip Knob 5/16-18 External Stainless Steel 0.78 Ng
- GRAINGER BULK-PS-UHMW-669 Rectangle Stock, 0.25 Inch Plastic Thick, 1 1/2 Inch Width X 48 Inch Length, White, Opaque
- HOFFMAN 875G19 23476 Filter Grille Panel, 8.75 x 19 x 1.37 Inch Size, Stainless Steel
- TB WOODS 34XXH200 Timing Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 2 inch Belt Width
- THOMAS & BETTS 643 P TAC BLK Three Gang Tile Activations, Black, Non-Metallic
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Pull Switches
- Label Printers And Accessories
- Drip Irrigation System Accessories
- Electric Baseboard Heaters
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- DESTACO 2017 Series Horizontal Hold Down Clamps
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- MUELLER INDUSTRIES 862CS-BC Y Strainers
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- ANVIL AS520 Series Channels, Solid
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 9/16-32 Un
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 3/4-32 Un
- EATON Fiber Optic Cables
- ULLMAN DEVICES Magnetic Retrieval Tools
- MERIT BRASS A735BL Raised Face Blind Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEINER INDUSTRIES 332-6X8 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 8 ft Width, Gray
€118.10 /unit


