FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Welding Curtain |
| Color | Blue |
| Curtain Design | Curtain |
| Curtain Material Coating | Vinyl |
| Curtain Material Type | Vinyl |
| Fastener Type | Grommets |
| Grommet Hole Diameter | 3/8" |
| Grommet Material | Brass |
| Grommet Spacing | 12" |
| Height | 6 ft. |
| Material Thickness | 0.36 mm |
| Material Weight | 13 oz./sq. yd. |
| Maximum Rated Temperature | 150°F |
| Opacity | Tinted Transparent |
| Width | 8 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.11 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Color | Material Weight | Material Thickness | Grommet Spacing | Maximum Rated Temperature | Grommet Location | Height | Opacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 325-4X6 | - | - | - | - | - | - | - | - | €29.42 | RFQ
|
| 325-8X8 | - | - | - | - | - | - | - | - | €110.33 | RFQ
|
| 325-C | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| 325-6X10 | Blue | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | 150°F | Four Side | 6 ft. | Tinted Transparent | €166.53 | |
| 325-6X6 | Blue | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | - | Four Side | 6 ft. | Tinted Transparent | €98.32 |
Explore Products
- GATES 7859-9710 Taper-Lock Bushing With 7 Inch Bore
- EATON 10250T26214 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 14, Extended, Red Actuator, Vertical Mounting
- RIDGID 39177 Ratchet, Asm 11R/R200
- WINSMITH E35MDBS42000A8 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Left Solid Output Shaft, Quill Input
- HARRINGTON TCL250P-10 Air Chain Hoist, 500 lb Load Capacity, 61 fpm, 10 ft Hoist Lift, 78 scfm, Pendant, TCL
- HUB CITY 0270-07434 Worm Reducer, 1.939 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
- LYON DD50623 Wardrobe Locker, Unassembled, 3 Opening, Size 16.875 x 70 x 12.25 Inch, Gray
- WOODHEAD 1300860128 234450904JV0183 Guide Assembly, 65 Feet Cord
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Hot Plates
- Adhesives
- Solenoid Valve Manifold Accessories
- Evaporative Cooler Pads
- Dock Shelters
- DESTACO 8000, 8200, 8400 Series pneumatic swing clamps
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, Copper Plated
- RUBBERMAID Housekeeping Cart
- GRAINGER Anti Static Foam Pouches
- AMERICAN TORCH TIP Victor Cutting Tips, GPN Style
- SANDPIPER Containment Duty ST1 Air-Operated Double Diaphragm Pumps, Metallic
- HUB CITY 260 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEINER INDUSTRIES 325-6X8 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 8 ft Width, Blue
€123.44 /unit

