FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Welding Curtain |
| Color | Blue |
| Curtain Design | Curtain |
| Curtain Material Coating | Vinyl |
| Curtain Material Type | Vinyl |
| Fastener Type | Grommets |
| Grommet Hole Diameter | 3/8" |
| Grommet Location | Four Side |
| Grommet Material | Brass |
| Grommet Spacing | 12" |
| Height | 6 ft. |
| Material Thickness | 0.36 mm |
| Material Weight | 13 oz./sq. yd. |
| Opacity | Tinted Transparent |
| Resistance Properties | Flame Resistant, Mildew Resistant, Water Resistant |
| Width | 6 ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.57 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 17.78 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Color | Material Weight | Material Thickness | Grommet Spacing | Maximum Rated Temperature | Grommet Location | Height | Opacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 325-4X6 | - | - | - | - | - | - | - | - | €29.42 | RFQ
|
| 325-8X8 | - | - | - | - | - | - | - | - | €110.33 | RFQ
|
| 325-C | - | - | - | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
| 325-6X10 | Blue | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | 150°F | Four Side | 6 ft. | Tinted Transparent | €166.53 | |
| 325-6X8 | Blue | 13 oz./sq. yd. | 0.36 mm | 12" | 150°F | - | 6 ft. | Tinted Transparent | €123.44 |
Explore Products
- PHILIPS ADVANCE IOP-4PSP32-SC Electronic Ballast T8 Lamps 120/277v
- APPLETON ELECTRIC LL400G
- GRAINGER M07470.060.0070 Socket Flat Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Flat, 70mm Lg., 3.72mm Head Ht., 800 N/sq.mm Min. TS
- BALDOR / DODGE 032940 P2B-LTB7-012 G.M. D24EA 90V DC 20 RPM Pillow Block Plain Sleeve Bearing Unit
- UNITED BRASS WORKS 307165 Gate Valve 1-1/2 Inch Flange
- T&S B-0040-H2A Hose, 40 Inch Flexible Stainless Steel, Less Handle
- LEATHERHEAD TOOLS DBL-3DH-B Pike Pole, Solid Pole, Rubber Bumper, Drywall Hook, 36 Inch Length, Lime
- CLE-LINE C23545 Screw Machine Drill Bit, #15 Size, 1 1/8 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- High Force Hydraulic Punch and Die Sets
- Cylinder Hand Trucks
- Dual Wheel Casters
- Airline Cooling Systems
- Hydraulic Water Pumps
- LOUISVILLE FE3200 Series Fiberglass Extension Ladders
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, Solid Bar
- VIEGA PROPRESS Caps, SS, Press Connection, FKM Seal
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- ANVIL AS500EH Series Channel With Elongated Holes
- SK PROFESSIONAL TOOLS Screwdriver
- COOPER B-LINE Spacer Seperators
- REAL-TITE PLUGS Countersunk Flush Chrome Expansion Plugs
- IRON HORSE MTDP Series 3 Phase Motor Drive End Endbells
- SEALMASTER CTFD Series Female Rod Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEINER INDUSTRIES 325-6X6 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 6 ft Width, Blue
€98.32 /unit

