STEARNS BRAKES 236140102CCO Clutch, 140TC 12VDC
Get it by Wednesday, Apr 15
€3,089.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Clutch |
| Bore Size | 7/8" |
| Frame | 143TC/145TC, 182C/184C |
| Housing Length | 5.9" |
| Output Shaft | 7/8" |
| Outside Diameter | 6.9" |
| Shaft Extension Length | 1.96" |
| Torque Rating | 20 lbs.-ft. |
| Type | Modular Unit Plus Clutch Input Adapter |
| Voltage Rating | 12V DC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 23.22 |
| Ship length (cm) | 17.53 |
| Ship width (cm) | 17.53 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 236056102AJL | - | €2,438.64 | |
| 236056101AJL | - | €2,244.98 | |
| 236140202ANO | - | €2,868.07 | |
| 236056102BPL | 35 lbs.-ft. | €2,915.61 | |
| 236056102ANL | 35 lbs.-ft. | €2,380.03 | |
| 236210104ANU | 145 lbs.-ft. | €5,545.98 | |
| 236056101ANL | 16 lbs.-ft. | €2,391.12 |
Explore Products
- EATON S01017 Dc Power Board Kit, For Use With 9 to 14 Frame Adjustable Frequency Drive, 230/480/575VAC
- TITAN FASTENERS DEC07224
- SPEC C01800221750M Compression Spring, 3.8 lbs/In Stiffness Rate, 3.13 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- MECHANIX FFTAB-88-012 Tactical Glove, TrekDryR, Synthetic Leather, Tricot, Gray, 2XL, 1 PR
- MARTIN SPROCKET BA7K Socket Set, SAE, 3/8 Inch Drive Size, Chrome, Alloy Steel
- APPROVED VENDOR MPPD060180-025P1 Machine Screw, M6x1 Thread Size, Steel, 18 mm Lg., Std, Pan
- PIP 267-HPF910-1 Hearing Protection Ear Plugs, OS, Red, Box
Explore More
- KEYSHAFT
- Manometers
- Steam Table Food Pan Covers
- Marking Chalk and Refills
- Structural Bolts
- Insulated Pipe Covers
- AKRO-MILS 30289 Akrobins Super Size Bins
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- ANSELL 11-800 Hyflex Nitrile Foam Coated Industrial Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- EDWARDS SIGNALING Halogen Steady-On Beacons
- EATON SV9-10-A Series Solenoid Valves
- DEWALT Circular Saw Blades
- ANSELL 47-400 Activarmr Light Leather And Pvc Gloves
- JAMCO 2 Shelf Low Profile Carts, Straight Handle
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 236140102CCO Clutch, 140TC 12VDC
€3,089.90 /unit
