STEARNS BRAKES 236056102BPL Clutch, 56C 230VAC
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,915.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Clutch |
| Accessory | Base Kit |
| Application | General Purpose |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 230V |
| Dynamic Torque | 20 lbs.-ft. |
| Enclosure Iec | IP54 |
| Frame Size | 56C |
| Function | Clutch Only |
| Hub Bore Dia. | 5/8" |
| Series | SM-100-1040B Series |
| Static Torque | 35 lbs.-ft. |
| Thermal Capacity | 5000 lbs.-ft./min. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 23.22 |
| Ship length (cm) | 23.22 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 236056102AJL | - | €2,438.64 | |
| 236056101AJL | - | €2,244.98 | |
| 236140102CCO | - | €3,089.90 | |
| 236140202ANO | - | €2,868.07 | |
| 236056102ANL | 35 lbs.-ft. | €2,380.03 | |
| 236210104ANU | 145 lbs.-ft. | €5,545.98 | |
| 236056101ANL | 16 lbs.-ft. | €2,391.12 |
Explore Products
- DAYTON 7F952 Fan Tube Axial 18 In
- ASHCROFT 302032SD20LXBLCYLMMY100#&V Digital Pressure Gauge, -15 to 0 to 100 PSI, 3 Inch Dial, 2 in Tri-Clamp, Bottom, Battery
- APOLLO VALVES 4AN709G10 RPDA4ANOFPIGLM212 Reduced Pressure Detector Assembly, 2-1/2 Inch Size
- WESTWARD 6XU77 Dial Caliper, 0 Inch Min Measurement, 4 Inch Max Measurement
- WEG CWB18-11-30D39 12876242 Contactor, 18 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO, 1 NC Aux Contact, 480V 50/60Hz
- CLEVELAND C15147 2175 Screw Machine Drill Bit, R Drill Bit Size, 1 11/16 Inch Flute Length
- BOSTON GEAR 28765 Helical Speed Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant Gloves
- Epoxy Applicators
- Thermostatic Expansion Valves
- Mechanical Solenoids
- Safety Pins
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- MECHANIX The Original Work Gloves
- KRYTOX 240AD Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- GEMS SENSORS FS-150Series Flow Switch
- TAKE-A-LABEL Manual Label Dispensers
- KERN AND SOHN CK Y4 Series Measuring Cells
- STARRETT 92007 Series Woodpecker Premium Band Saw Blades
- SEALMASTER DRPB Series Tapered Roller Pillow Block Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 236056102BPL Clutch, 56C 230VAC
€2,915.61 /unit
